U noći 20. januara, požar je izbio u Domu za smeštaj odraslih i starijih „Ivanović“ u naselju Veliki Borak u beogradskoj opštini Barajevo. Osmoro ljudi je poginulo, a sedmoro ih je povređeno.

Na mestu nesreće, kako BIRN saznaje, istražitelji su uspeli da identifikuju samo dve žrtve – Nataliju Ivanković i Đurđevku Ilić.

Za ostalih šestoro nastradalih, zbog oštećenosti tela u požaru, urađena je DNK analiza kojom su utvrđeni njihovi identiteti: Mila Mišić, Vesna Stepanović, Zoran Stevanović, Radiša Petronijević, Milan Dimitrijević, Velibor Živanović.

Žrtve nastradale u požaru:

Mila Mišić (1978)

Vesna Stepanović (1966)

Zoran Stevanović (1956)

Radiša Petronijević (1953)

Milan Dimitrijević (1952)

Đurđevka Ilić (1949)

Velibor Živanović (1936)

Natalija Ivanković (1933)

Prema saznanjima BIRN-a, u momentu požara u domu “Ivanović” je boravilo više od trideset korisnika, odnosno više nego što je dozvoljeno po licenci za rad u tom objektu.

Iako bi trebalo da po jedna medicinska sestra dežura noću, a druga danju, 20. januara u domu “Ivanović” nije bilo medicinskоg osoblja.

Prema navodima iz istrage, medicinska sestra, koja je trebalo da dežura u toj noći, ostala je kod kuće kako bi spremila krsnu slavu Sveti Jovan.

Jedina osoba koja je vršila nadzor nad korisnicima doma bio je sin vlasnika Miloš Ivanović, koji je nezaposlen, bez adekvatne stručne spreme za taj posao i već ranije osuđivan za neosnovano bavljenje privrednom delatnošću, odnosno za rad u drugom domu slične namene.

Sumnja se da je cigareta ili upaljač uzrok požara u domu u Barajevu

Dežurna tužiteljka Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu je naložila policiji hapšenje troje osumnjičenih,
zbog sumnje da su učinili krivično delo “teško delo protiv opšte sigurnosti” . Foto: N1

U ovakvim domovima, pušenje cigareta je zakonom zabranjeno. Međutim, istražitelji sa kojima je BIRN razgovarao kažu da su neki od korisnika bili pušači i da su, uprkos strogim propisima, imali i prostoriju namenjenu za pušenje, a prema rečima istražitelja, neki od korisnika su često cigarete koristili i u hodniku, pa i u spavaćim sobama.

Na prvom spratu su bile smeštene žene, u potkrovlju su bile spavaće sobe uglavnom muškaraca. Prema saznanjima BIRN-a, većina korisnika bolovala je od neuroloških i psihijatrijskih bolesti, te su neki od njih i vezivani kada bi pretili da će pobeći ili nauditi sebi i drugima.

U jednoj sobi u potkrovlju među korisnicima, kako se navodi u dokumentaciji u koju su novinari BIRN-a imali uvid, bio je i strastveni pušač, a vlasnici doma to nisu uspevali da reše. Na osnovu iskaza očevidaca, muškarac, koji je i žrtva požara je tu noć proveo nervozno pušeći na hodniku i u spavaćoj sobi, te se sumnja da je žarom cigarete ili plamenom upaljača zapalio krevet. Vatra se ubrzo proširila.

Vatrogasci su pozvani u 03:32 časova. Kada su stigli na mesto požara, trinaest minuta kasnije, vatra je već zahvatila površinu od 150 metara kvadratnih, od ukupnih 500 kvadrata, navedeno je u saopštenju MUP-a.

Povređene osobe, do dolaska vatrogasaca, iz požara je uglavnom spasavao sin vlasnika doma. Na donjim spratovima, prema rečima vatrogasaca sa kojima smo razgovarali, nepokretne žene su u oblaku dima i gareži, polivene vodom iz vatrogasnih creva koja se slivala iz potkrovlja, čekale spasioce u krevetima i invalidskim kolicima.

Istraga o požaru u Barajevu još u toku, uhapšene tri osobe

Istoga dana, po gašenju požara, forenzičari su započeli uviđaj. Dežurna tužiteljka Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu je zbog sumnje da su učinili krivično delo “teško delo protiv opšte sigurnosti” naložila policiji hapšenja osumnjičenih. Kao odgovorna, privedena je Gorica Ivanović, direktorka Doma za smeštaj odraslih i starijih “Ivanović”. Uhapšeni su i njen suprug, penzionisani policajac Aleksandar Ivanović, kao i njihov sin Miloš Ivanović, osumnjičeni da je njima faktički povereno obavljanje poslova upravljanja, nadzora i drugih poslova u navedenom domu.

U prvi mah, zbog štrajka advokata, osumnjičeni nisu imali branioca, te im je određen po službenoj dužnosti. Određen im je i pritvor do 30 dana, da ne bi uticali na svedoke, da ne bi ponovili delo i zbog uznemirenja javnosti.

U međuvremenu, osumnjičena porodica angažovala je branioca Nemanju Srzentića. U javnosti advokat Srzentić poznat je kao advokat narodnog poslanika vladajuće stranke (SNS) Vladimira Đukanovića u postupku protiv novinara nedeljnika “Radar” Vuka Cvijića.

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja izdalo je licencu za rad Domu za smeštaj odraslih i starijih Ivanović 2014. na period od pet godina, navodeći da je kapacitet doma tada bio 16 korisnika. 

Licenca im je produžena u junu 2021. godine. Na čelu ministarstva tada se nalazila Darija Kisić Tepavčević

Vest da je u požaru u Velikom Borku osam osoba izgorelo, a sedmoro povređeno, pratila je izjava ministra Nemanje Starovića da je izgoreli dom za smeštaj odraslih i starih „imao sve potrebne dozvole“.

Nekoliko sati kasnije, novinari su otkrili da je račun ove ustanove još od februara 2020. godine u blokadi – danas ta blokada, prema podacima Narodne banke, iznosi skoro 100.000 evra (11,65 miliona dinara).

Sutradan, 21. januara, ministarstvo je saopštilo da je u trenutku izbijanja požara u domu bilo 34 korisnika. Dom je, prema podacima istog ministarstva, imao licencu za maksimalno 29 korisnika, odnosno trinaest korisnika više nego po prethodnoj dozvoli.

Istog dana, inspekcija je zabranila rad domu „Ivanović“.

Prema saznanjima BIRN-a, i Odeljenje za borbu protiv korupcije VJT u Beogradu zajedno sa policijom prikupljaju podatke o tom slučaju.