Dva izraelska istražitelja tri dana zaredom – utorak, sreda i četvrtak – ispitivali su Jisraela Srulika Ajnhorna, bliskog saradnika izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, u vezi sa dve afere koje mesecima potresaju izraelsku javnost – „Katargejt“, slučaj plaćene promocije interesa Katara u Izraelu i „Bibileaks“ – slučaj curenja tajnih vojnih dokumenata novinaru nemačkog Bilda.
Ajnhorn je u srpskoj javnosti prevashodno poznat kao savetnik predsednika Srbije Aleksandra Vučića, o čemu je BIRN prethodno detaljno pisao, kao i o njegovoj ulozi u izvozu srpske municije u Izrael.
Prema saznanjima BIRN-a, Ajnhorn je ispitan u Vrhovnom javnom tužilaštvu, na sedmom spratu gde nije dozvoljen pristup novinarima. Pored Ajnhorna i njegovih advokata, saslušanjima su prisustvovali izraelski istražitelji, ali i tužilac Vrhovnog javnog tužilaštva Srbije Branko Stamenković koji je rukovodio ispitivanjem.
Ajnhornov advokat Đorđe Simić kaže za BIRN da ne može da iznosi detalje saslušanja zbog oznake “strogo poverljivo” na predmetu.
„Nažalost, nisam u poziciji da iznesem više informacija, jer je deo postupka dobio oznaku ’strogo poverljivo’, te mi stoga nije dozvoljeno saopštavanje više detalja“, kaže Simić za BIRN.
S obzirom na to da srpsko tužilastvo procesno rukovodi postupkom, takvu oznaku onda je mogao da stavi samo srpski tužilac Branko Stamenković, kaže za BIRN izvor iz srpskog pravosuđa.
Ta oznaka upućuje na to da je tokom ispitivanja rečeno i nešto što se smatra da bi na određen način moglo uticati na nacionalnu bezbednost Srbije.
Advokat Simić je naveo i da je Ajnhorn negirao sve optužbe i odgovorio na veliki broj pitanja „dugo i opširno, predočavajući vrlo konkretne činjenice i dokaze“, uprkos tome što je imao pravo da se brani ćutanjem.
„Tvrdim da je ubedljivim iskazom Ajnhorna potpuno demistifikovan i obesmišljen postupak koji je pokrenut u Izraelu, te da je svima jasno da se radi o politički, a ne o krivično-pravno motivisanom gonjenju“, ističe Ajnhornov advokat.
Prva dva dana – u utorak i sredu – Ajnhorn je u tužilaštvu proveo po sedam sati, a u četvrtak nešto manje od četiri sata.
BIRN je pri ulasku u zgradu Vrhovnog javnog tužilaštva fotografisao Ajnhorna, njegove branioce, ali i izraelske istražitelje iz policijske jedinice Lahav 433, zadužene za teška krivična dela.
Ajnhorn je očigledno bio spreman za dugo ispitivanje s obzirom na to da je sa sobom nosio veliki ceger Maxi supermarketa i veći broj bočica vode.

Prema saznanjima BIRN-a, Ajnhorn je saslušan prema proceduri propisanoj Evropskom konvencijom o međusobnom pružanju pravne pomoći. Prema tim propisima, ispitivanje se sprovodi po pravilima države koja izdaje zamolnicu, u ovom slučaju Izraela, a uz korektivnu primenu pravila procesa zamoljene države, Srbije.
Ajnhorn živi u Beogradu već duže vreme i nije se vraćao u Izrael otkako su prošle godine pokrenute istrage protiv njega. Kako je prethodno otkrio BIRN, u aprilu 2024. osnovao je firmu za konsultantske usluge Insight Partners koja je prihodovala 2,3 miliona dolara te godine.
Ajnhorn je dugo vremena izbegavao pozive da se vrati u Izrael kako bi ga ispitali. Zahteve da bude ispitan u Srbiji izraelsko tužilaštvo je u početku odbilo, čekajući njegov povratak kako bi bio uhapšen, ili pak da pokrene postupak izručenja od Srbije.
Međutim, na kraju su istražitelji Momi Mešulam i Gil Rahlin doputovali u Srbiju kako bi ispitali Ajnhorna.

Za šta se Srulik Ajnhorn sumnjiči?
Izraelski istražitelji su Ajnhorna ispitivali u vezi sa aferom „Katargejt“, odnosno njegovim radom za Katar kroz PR agenciju Perception, koju je vodio zajedno sa Džonatanom Urihom, još jednim dugogodišnjim saradnikom Netanjahua. Osim njih dvojice, osumnjičen je i treći blizak saradnik izraelskog premijera, njegov portparol Eli Feldštajn.
Oni su navodno predvodili prokatarsku kampanju s ciljem da prikažu ovu zalivsku državu u pozitivnom svetlu uoči Svetskog prvenstva u fudbalu 2022. godine koje je održano u toj zemlji.
Podaci da su bliski saradnici premijera države na platnom spisku države koja se smatra sponzorom palestinskog Hamasa, izazvali su burnu reakciju izraelske javnosti.
Drugi slučaj za koji se Ajnhorn sumnjiči jeste afera „BibiLiks” u kome su ova tri bliska saradnika Netanjahua navodno dostavili tajna vojna dokumenta novinaru nemačkog Bilda. Prema pisanju izraelskih medija, portparol premijera Netanjahua Eli Feldštajn nije uspeo da poverljive materijale podeli novinaru izraelskog Kanala 12 zbog cenzure, nakon čega je Urih navodno naložio da se informacije proslede Ajnhornu, koji ih je zatim dostavio Bildu.
Cilj je bio da se skrene pažnja javnosti sa smrti šestoro izraelskih zarobljenika u Gazi u avgustu 2024. godine. Feldštajn je pokušao da promeni javni diskurs okrivljujući ubijenog lidera Hamasa Jahju Sinvara za neuspeh potencijalne razmene, čime je skrenuo krivicu sa Netanjahua, koji je više puta optužen da sabotira napore da se obezbedi prekid vatre i sporazum o razmeni zatvorenika.
Šta je Ajnhorn radio za Vučića
Srulik Ajnhorn je uspešan, ali i kontroverzan marketinški stručnjak. Kontroverze se gomilaju sve više od kada je 2019. godine počeo da radi za stranku izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, učestvovavši u četiri izborne pobede, uz čestu upotrebu, kako tvrde njegovi kritičari, „alternativnih činjenica i zapaljivih laži“.
Kada je Srulik Ajnhorn počeo da radi za Vučića, ostaje nejasno, međutim, BIRN i izraelski list Harec su u aprilu ove godine, otkrili detalje jedne od kampanje planirane za predsednika Srbije.
Ajnhornov plan propagandne kampanje za Vučića otkriven je greškom. Dokumentacija na internetu do koje su novinari došli ticala se prvenstveno unapređenja imidža Katara uoči Svetskog fudbalskog prvenstva 2022.
Dokument je prvi put kreiran u maju 2022. godine i u početnoj verziji sadržao je propagandnu strategiju za Vučića, najverovatnije prekopiranu iz nekog drugog dokumenta. Nekoliko minuta kasnije, poruke vezane za Srbiju su obrisane i zamenjene sadržajem koji se odnosi na Katar.
Ipak, sve izmene na dokumentima tokom vremena su beležene, a novinari Hareca su sačuvali sve verzije, kao i dokaze o digitalnim tragovima.
Prema tom Ajnhornovom planu, kampanja bi trebalo da prikaže Vučića kao državnika sa svetskim ugledom, posrednikom u međunarodnim sukobima, a „Srbiju u eri AV-a“ da predstavi kao „rastuću globalnu silu koja pokreće političke i ekonomske procese širom sveta.“
Kampanja cilja ka Zapadu – pre svega Amerikancima i njihovoj Demokratskoj stranci – a bilo je planirano da Vučić gostuje u popularnim svetskim podkastima, kao i da bude narator istorijske mini-seriji o Srbiji. Takođe, trebalo je da se angažuju “svetski poznati autori koji bi o njemu pisali pohvalno“, kao i da se postavljaju pro-srpski bilbordi u zapadnim prestonicama u kojima bi se hvalila navodno brzorastuća srpska ekonomija i IT sektor.
BIRN/Harec su saznali i da se Ajnhorn nije bavio samo političkim marketingom u proteklih godinu dana. Izvori tvrde da je pomagao i prilikom izvoza srpske municije u Izrael – a koja je trebalo da bude dopremljena preko teritorije Crne Gore. Ajnhorn je trebalo da iskoristi to što je bio savetnik Vučiću, ali i crnogorskom premijeru Milojku Spajiću – i organizuje sastanke visokih zvaničnika kako bi se dogovorio tranzit srpske municije preko crnogorske teritorije.