Otvori bočnu navigaciju

Iskorenjivanje trave u Albaniji

Kada počne da pada mrak, uska planinska staza postaje opasna, ali Đerđi je dobro poznaje. Desetak minuta pešice od puta, a onda nizbrdo kroz bukovu šumu do nekoliko proplanaka na kojima iz zemlje vire prvi zeleni izdanci konoplje.

Đerđi ima 21 godinu i napustio je studije da bi se posvetio plantaži u blizini prazne porodične kuće u dramatičnoj divljini albanskih Alpa pored Skadra na severu Albanije.

„Biljke traže mnogo truda. Ali ako uspem da ih sačuvam do branja, zarada će biti dobra“, kaže on. „Renoviraću kuću u Skadru, a onda odlazim u Englesku.“

Đerđi je izvadio prazne kanistere od pet litara iz skrovišta u grmlju i napunio ih vodom iz šumskih bara da zalije stabljike.

„Više mladih ljudi ima ovde u planinama, gde rade na plantažama kanabisa kao i ja, nego što ih ima dole u gradu“, kaže on. Ali uspeh ovog posla u velikoj meri zavisi od jedne stvari.

„Isplati se jedino ako imaš nekoga u policiji da te obaveštava o policijskim akcijama u kraju. Ako uspem da odgajim 2000 biljaka, njemu pripada 200.“ Korumpiranom policajcu to može doneti prihod od nekoliko desetina hiljada evra, ako su biljke dobre.

To je temelj industrije čija se vrednost meri milijardama dolara, a koja je za poslednjih 25 godina učinila Albaniju jednim od vodećih proizvođača kanabisa na svetskim tržištima, rame uz rame sa Kolumbijom, Jamajkom, Holandijom i Paragvajem.

Na izborima 2013. došlo je do smene vlasti, a već naredne godine, nova socijalistička vlada pod vođstvom Edija Rame, umetnika koji je postao političar, objavila je rat odgajivačima kanabisa petodnevnom opsadom poznatog krijumčarskog centra u blizini južne granice sa Grčkom.

Samo tokom 2014. policija je zaplenila više od 101 tone marihuane, više nego u prethodnih devet godina. Tada je uništeno više od pola miliona biljaka. Sledeće godine je taj broj porastao na 800.000. Prema tvrdnjama policije, za prvih devet meseci 2016. uništeno ih je čak 2,1 miliona.

Te brojke, tvrdi vlada Edija Rame, pokazuju da posle godina gledanja kroz prste, dok su na vlasti bili rivali iz Demokratske partije, rat protiv droge u Albaniji konačno daje rezultate,.

Ipak, istraživanje u okviru projekta Balkanske stipendije za izvrsnost u novinarstvu daje drugačiju sliku: odgajivači se nisu uplašili, samo su se povukli u udaljenije planinske predele; krijumčari se hvale svojim vezama u policiji; italijanski istražitelji se dive veštini albanskih kriminalnih bandi; a u Evropi i SAD gube strpljenje zbog neuspeha ovog NATO saveznika da uhapsi bilo koga osim najnižih pripadnika kriminalnih organizacija.

U međuvremenu, rašireno siromaštvo osujećuje pokušaje da se odgajivači kanabisa uvere da postoje i druge mogućnosti.

Ceo tekst nastao u okviru projekta Balkanske stipendije za izvrsnost u novinarstvu možete pročitati ovde.