U sredu 26. i četvrtak 27. novembra više od 70 predstavnika organizacija civilnog društva i novinara iz regiona razgovaraće o mogućnostima za partnerstvo i saradnju u kontroli raspolaganja javnim novcem.
Panelisti iz šest regionalnih zemalja i Srbije diskutovaće o nekoliko različitih tema:
- Odnos vlasti prema medijima i novinarima u regionu i načinima da se utiče na poboljšanje tog odnosa, kroz delovanje medijskih profesionalaca, ali i kroz podršku civilnog društva
- Koji su prioriteti za otvaranje klastera podataka koji bi služili kao izvor informacija za istraživačko novinarstvo i kampanje javnog zagovaranja, a posredno i kao zagovarački alat u cilju proaktivnog otvaranja podataka od strane država u regionu.
- „Odgovor na poplave“ – Kako doći do realne slike katastrofe koja je zadesila Srbiju, kao alternativa zvaničnoj (iskustva saradnje tri organizacije na terenu)
- Ukoliko pratite tok novca, da li ćete ga i privući? – Finansiranje partnerskih projekata između istraživačkih novinara i NVO: prilika ili zamka?
- Ukrajina – „Janukovič leaks“ – dokumentovanje korumpirane diktature
- Umetnost istraživanja postupka javnih nabavki – iskustva NVO iz Makedonije koji je uspeo da jednu od najkompleksnijih oblasti javnih finansija, uprkos potpuno zatvorenim institucijama makedonskog političkog sistema, učini transparentnom.
- Gde je granica između aktivizma i novinarstva? – temom će se baviti zaposleni u organizacijama koji su istovremeno istraživački novinari i aktivisti.
- „Strategija trougla“ – istraživačko novinarstvo, think-tank organizacije i zagovaračke grupe protiv termoelektrane i zagađenja – iskustva kolega sa Kosova o prednostima i zamkama u saradnji organizacija različitih profila.
- Šta NVO koje prate javne finansije nude istraživačkim novinarima? – Osnove moguće saradnje i neophodni koraci za uspostavljanje održive saradnje usmerene na ostvarivanje konkretnih rezultata – uspostavljanje transparentnog i odgovornog sistema javnih finansija, otpornog na korupciju i baziranog na integritetu i participaciji.