Bio je to 9. decembar 2022. godine – Međunarodni dan borbe protiv korupcije. Simbolično, vlada Velike Britanije objavila je listu 30 novih ljudi kojima uvodi sankcije.

Među njima bio je i Slobodan Tešić, jedan od najmoćnijih balkanskih trgovaca oružjem, koji je prethodno dugo godina bio pod američkim sankcijama.

Za vladu Velike Britanije Tešić je osoba koja je bila “umešana u ozbiljnu korupciju kroz podmićivanje stranih javnih funkcionera“.

Kako su naveli, Tešić je navodno podmitio funkcionere Bosne i Hercegovine – sada pokojnog Milorada Barašanina, glavnog tužioca, kao i Selma Cikotića, bivšeg ministra odbrane.

Tri godine kasnije, BIRN otkriva da firme povezane sa Slobodanom Tešićem, uprkos tome što je on pod sankcijama, izvoze naoružanje u Veliku Britaniju..

Izvoz je počeo pre samo dva meseca.

Kompanija Sofag, u direktnom vlasništvu Tešićeve ćerke Jelene Petrović, u decembru 2024. izvezla je u Veliku Britaniju oružje vredno 12,1 milion evra.

Kompanija Valir, o kojoj je BIRN prethodno pisao kao o firmi koju Tešić koristi da zaobiđe sankcije SAD, i koja je prodavala oružje firmi koja radi za Pentagon, izvezla je u novembru robu vrednu 7.12 miliona evra, dok je u decembru izvezla robu u vrednosti od 12.25 miliona evra – što ukupno iznosi 19.37 miliona evra na kraju prošle godine

Sveukupno izvoz dve firme u Veliku Britaniju vredan je 31.5 miliona evra, pokazuju podaci sa portala koji sakuplja poslovne podatke državnih institucija u koji je BIRN imao uvid.

Na pitanja BIRN-a britanska ambasada u Beogradu imala je kratak odgovor:

“Ujedinjeno Kraljevstvo ima stroge mehanizme za primenu ekonomskih sankcija protiv pojedinaca i kompanija. Ni jedna od ovih kompanija nije njima obuhvaćena u UK.”

Sankcije protiv Tešića podrazumevaju zabranu putovanja, ali i finansijske sankcije u vidu „zamrzavanja sredstava“. Prema pravilniku britanske vlade, to se odnosi i na ekonomske resurse kojima upravljaju osobe koje su pod kontrolom osobe pod sankcijama, u ovom slučaju Tešića.

U firmi Valir potvrđuju da izvoze u VB, ali tvrde da nemaju nikakve veze sa Tešićem.

“U vezi sa poslovanjem kompanije, želimo da Vam ukažemo na okolnost da naša kompanija ne bi bila u mogućnosti da posluje na teritoriji Velike Britanije niti sa entitetima iz Velike Britanije da postoji bilo kakva veza sa pravnim ili fizičkim licima koja su pod sankcijskim režimom”, tvrde u pisanom odgovoru za BIRN.

U firmi Sofag odbili su da odgovore na pitanja u vezi sa izvozom u Veliku Britaniju, navodeći da je to “poslovna tajna”.

“Takođe, konstatujemo Vaše pojašnjenje da se bavite određenom temom zbog porodične veze određenih lica (što je i javno dostupan podatak na APR-u), te ovom prilikom zahtevamo da se u izveštavanju pridržavate profesionalnih standarda Vaše profesije i ne izvodite deplasirane ili neprimereno sugestivne zaključke koji mogu štetiti našim poslovnim odnosima”, navode u pisanom odgovoru za BIRN.

BIRN je kontaktirao i jednu od kompanija u direktnom vlasništvu Slobodana Tešića. Iako je zaposlenica u toj firmi izjavila da će preneti naš zahtev Tešiću za intervju, niko nam se nije javio do objave teksta.

Predrag Petrović, direktor istraživanja u Beogradskom centru za bezbednosnu politiku, BCBP, kaže za BIRN da Zapad toleriše izvoz firmi povezanih sa Tešićem, uprkos sankcijama, jer im to odgovara u kontekstu rata u Ukrajini.

“To je u funkciji njihovih interesa. To što su Tešiću uvedene sankcije ima manju težinu od toga da oružje završava na ukrajinskom ratištu, u rukama ukrajinske vojske”, ističe za BIRN.

Ponovni uspon Slobodana Tešića počinje sa dolaskom na vlast Srpske napredne stranke – i to na značajnom većem nivou nego u prethodnom periodu. Firme povezane sa Tešićem kupuju naoružanje od državnih firmi, a onda ih izvoze širom sveta. Mediji su prethodnih godina objavili brojne priče o tome da Tešić oružje kupuje po privilegovanim cenama. O tome je govorio i uzbunjivač Aleksandar Obradović, bivši radnik valjevskog Krušika.

Sofag i Valir: Brz uspon i povezanost sa Tešićem

Kompanija Sofag je registrovana aprila 2022. godine, a  stoprocentni vlasnik je Tešićeva ćerka Jelena Petrović. Firma beleži meteorski uspon. Od 3.47 miliona evra prihoda u 2022, do 35.29 miliona evra prihoda u 2023. godini – što je rast od preko 900 posto.

Finansijski izveštaji za 2024. godinu nisu još uvek dostupni, međutim izvozni podaci u koje je BIRN imao uvid ukazuju da se rast stabilno nastavio s obzirom da je firma izvezla naoružanje vredno 51.6 miliona evra.

Mediji su 2023. pisali, prvobitno ruski Mash, da je oružje koje je Sofag izvozio u Tursku na kraju završavalo u Ukrajini.

Druga kompanija koja beleži izvoz u Veliku Britaniju – Valir doo – široj javnosti postala je poznata nakon što se 17. jula 2022. teretni avion Antonov An-12 srušio u Grčkoj noseći srpsko oružje navodno za Bangladeš. Prema istraživanju BIRN-a koje se bavilo Tešićevim zaobilaženjem američkih sankcija, Valir je upravo pod kontrolom Slobodana Tešića.

Ova firma je registrovana u decembru 2019. samo dve nedelje nakon što su SAD proširile sankcije Tešiću i njegovim saradnicima.

Sadašnji vlasnik je Mladen Bogdanović, međutim, osnivač i prethodni vlasnik i direktor kompanije bio je Stefan Čupković, koji je iste godine postao i zastupnik predstavništva kompanije Elvante Limited u Beogradu, firme povezane sa Goranom Andrićem, jednim od najbližih Tešićevih saradnika koji se od decembra 2019. takođe nalazi pod sankcijama američke administracije.

Još jedna kompanija čiji je zastupnik bio Stefan Čupković, a koja se dovodi u indirektnu vezu sa Slobodanom Tešićem, jeste Lusor doo. Ova kompanija osnovana je 23. septembra 2020., a sedište je bilo na istoj adresi kao i sedište predstavništva kompanije Elvante Limited, u Diplomatskoj koloniji broj 2.

Vlasnik kompanije Lusor bio je još jedan značajan saradnik Slobodana Tešića –  jemenski državljanin sa srpskim pasošem Kaled Hamed. Srpski predsednik Aleksandar Vučić, dok je bio premijer, Kaledu Hamedu dodelio je državljanstvo 2016. godine preskačući redovnu proceduru i pozivajući se na „nacionalni interes“, objavio je KRIK.

Prethodni pravni zastupnici Valira, i podnosioci zahteva u APR-u, bili su Sanja Kapetina, koja je prethodno predstavljala više firmi pod kontrolom Slobodana Tešića, kao i Vera Diković, koja je bila i punomoćnica Tešićeve druge ćerke, Danijele Vasilijević, u firmi Emar.

Valir je takođe zastupala advokatska kancelarija Ačanski koja najmanje 15 godina zastupa Tešićeve kompanije, saradnike i članove porodice.

Slobodan Tešić – decenije sankcija i njihovo zaobilaženje

Slobodan Tešić je rođen 1958. godine u Kiseljaku u Bosni i Hercegovini i godinama nosi titulu najvećeg balkanskog trgovca oružjem. U periodu između 2003. i 2013. godine nalazio se na crnoj listi UN-a zbog kršenja embarga na izvoz oružja u Liberiju.

Srpska napredna stranka je 2012. došla na vlast, a već sledeće je Tešić skinut sa crne liste UN-a. Te 2013. godine Tešić je učestvovao i na sastanku između zvaničnika ministarstava odbrane Srbije i Libije, iako je u tom trenutku još uvek bio pod sankcijama UN-a. Samo pet meseci kasnije njegova firma je dobila dozvolu za izvoz u Libiju.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije mu je 2014. dodelilo diplomatski pasoš, a nije poznato da li je pasoš obnovljen po isteku 2019. godine.

Tešić je trenutno pod američkim i britanskim sankcijama, međutim, to ga nije sprečilo da preko povezanih firmi izvozi naoružanje u ove zemlje, pokazala su istraživanja BIRN-a.

Stručnjaci sa kojima smo razgovarali to dovode u vezu sa ratom u Ukrajini, odnosno činjenicom da srpsko naoružanje, preko trećih lica, završavaju u rukama vojske Ukrajine, što je glavni cilj zemalja NATO, pre svega SAD i Velike Britanije.