Aleksa Tešić, novinar BIRN Srbija, dobio je prvu nagradu za istraživačko novinarstvo „Dejan Anastasijević“ koju je danas dodelilo Nezavisno udruženja novinara Srbije. Nagrada mu je dodeljena za serijal tekstova „Dokazano: BIA hakuje telefone aktivista“, u kojem je otkriveno da je Bezbednosno-informativna agencija (BIA) koristila izraelsku tehnologiju Cellebrite kako bi otključavala telefone aktivista koje je pozivala na razgovor, a potom na uređaje instalirala domaći špijunski softver NoviSpy. U istraživanju su korišćeni nalazi digitalne forenzičke analize koje je sproveo Amnesty International.
„Priča koja je ove godine pobedila je u jednakoj meri zastrašujuća i kompletna i društvo koje može da proizvede takve priče i takve novinare ne može biti bez nade u budućnost. Ironično, to je priča o onima koji pokušavaju tu nadu da ugase“, stoji u obrazloženju žirija koji su činili Branko Čečen, Gordana Igrić, Mirjana Jevtović i Saša Leković (Hrvatska).

Drugo mesto i nagradu publike dobili su novinari redakcije KRIK, Stevan Dojčinović i Bojana Jovanović za istraživanje Skaj poruke: Borba u novosadskom SNS-u oko novca i naklonosti Andreja Vučića.

Treća nagrada dodeljena je novinarima BIRN Srbije Saši Dragojlu i Avi Šarfu za serijal tekstova “Izvoz oružija u Izrael: Optužbe za ratne zločine nisu prepreka”.

Specijalna priznanja za istraživačke priče o stanici u Novom Sadu i lokalne novinare
Specijalne nagrade ove godine dodeljene su novinarima Nove ekonomije Filipu Rudiću i Aleksandri Nenadović, i novinaru Forbes Srbija Ivanu Radaku koji su zbog speficičnosti medija u kojima rade i dnevne produkcije ostali van najuže konkurencije. Žiri je smatrao da zaslužuju specijalno priznanje jer su u svojim tekstovima otvorili mnoge bitne teme.
“Fascinantna brzina sa kojom su savladali veoma kompleksnu, ali i najvažniju temu u Srbiji nije uticala na visoke standarde u njihovom neprekidnom otkrivanju ključnih činjenica o onome što nas je sve grozničavo zanimalo – rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu i njenom tragičnom padu. Ukratko, pokazali su zašto bez slobodnih i profesionalnih medija ne može da bude ni demokratije, ni pravde“, piše žiri u obrazloženju ove odluke.
U znak podrške lokalnim novinarima koji rade u posebno zahtevnim uslovima, NUNS je dodelio nagradu za rad sa najvećim uticajem na lokalnu zajednicu. Dobitnica ove nagrade je novinarka Južnih vesti Tamara Radovanović za tekst “Milioni za dve firme u poslednje 4 godine SNS vlasti u Nišu”. Žiri je u obrazloženju istakao da je ovaj tekst bio skica za istražne organe za optužnicu protiv doskorašnje gradonačelnice Niša Dragane Sotirovski.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) 20 godina dodeljuje nagrade za novinarska istraživanja iz oblasti koje su od izuzetne važnosti za građane i koja otkrivaju i dokazuju nepoznate činjenice do kojih su novinari došli sopstvenim radom. Ovom nagradom NUNS želi da podrži i afirmiše novinare koji se na ozbiljan i profesionalan način bave temama koje su od izuzetne važnosti za javnost u Srbiji. Pokrovitelji ovogodišnje nagrade su ambasade Savezne Republike Nemačke i Kraljevine Holandije .
Na ovogodišnji konkurs je pristigla 51 prijava, a 14 radova je ušlo u uži izbor. Pored nagrađenih tekstova u užu konkurenciju su ušla još dva istraživanja BIRN Srbije:
Kako je Vučić preko saradnika i BIA nezakonito ubrzavao infrastrukturne projekte (Saša Dragojlo)
Izmene u gradskom prevozu: Privatnici bliski Zvonku Veselinoviću spremaju se za preuzimanje posla u Beogradu (Jelena Zorić, Gordana Andrić)