Bio je petak, 28. maj 2021. godine. Savet REM-a držao je vanrednu telefonsku sednicu. Ovo telo između ostalog odlučuje o tome koja televizija će imati frekvenkciju, prati i kontroliše program, kažnjava emitere ako prekrše pravila. Jedna od stvari o kojima je ovom prilikom trebalo da odlučuje je da li će dati dozvolu novoj televiziji Tanjug

U tom trenutku, televizija je bila u vlasništvu firmi iza kojih su stajali Željko Joksimović, srpski pop pevač, Manja Grčić, novinarka i dugogodišnja direktorka više televizija u Srbiji, i Radojica Milosavljević, biznismen blizak SNS-u koji je u privatizaciji kupio više lokalnih medija. Nekih godinu dana pre ovoga oni su kupili pravo na ime, logo i imovinu nekadašnje novinske agencije Tanjug i potom osnovali televiziju.

Za urednicu su postavili Joksimovićevu suprugu, novinarku Jovanu Joksimović.

Posle glasanja, članovi Saveta na čelu sa Oliverom Zekić su jednoglasno odlučili Tanjugu je data dozvola za emitovanje kablovskog programa.

Međutim, Zekić je od javnosti ali i Agencije za sprečavanje korupcije sakrila potencijalni sukob interesa.

Istraživanje Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) i Balkanske istraživačke mreže (BIRN) otkriva da je tadašnja predsednica Saveta REM-a, istog meseca kada je Tanjugu dodeljena dozvola, od Jovane Joksimović kupila stan i garažu u blizini Vukovog spomenika.

Podaci iz Registra cena nepokretnosti Rebuličkog geodetskog zavoda pokazuju da je stan platila najmanje 160 hiljada evra, a za to je, prema podacima iz katastra, uzela kredit od 120 hiljada evra.

Olivera Zekić je za CINS prvo rekla da se ne seća da li je stan i garažu kupila od Jovane Joksimović, da bi zatim u nastavku razgovora rekla da ih je kupila na kredit. Upitala nas je i šta je tu sporno.

„Gospođo, je l’ ste vi finansijski islednik“, odgovorila je Zekić kada smo je pitali o vrednosti stana.

Nakon toga više nije želela da priča i prekinula je vezu.

Jovana Joksimović nije odgovarala na pozive novinarke CINS-a.

Prema izveštaju o imovini i prihodima, koje je kao javna funkcionerka dužna da podnosi Agenciji za sprečavanje korupcije, njena primanja iz budžeta iznose 80 hiljada dinara. Pored toga, drugu imovinu nije prijavila*.

Tako recimo u tom izveštaju, iz aprila 2021. godine, stana i garaže koje je kupila od Jovane Joksimović, kao i dela stana u rodnom Kraljevu, nema. 

Vladimir Tupanjac, advokat koji je nekada radio u Agenciji za sprečavanje korupcije, kaže da je Zekić bila u obavezi da ovu i drugu imovinu prijavi.

„Zbog neprijavljivanja bi Agencija protiv nje mogla da podnese prekršajnu ili krivičnu prijavu. Ukoliko bi Agencija utvdila da je postojala namera da prikrije podatke o imovini i prihodima to bi bilo krivično delo, a ukoliko ne, onda je prekršaj.“

CINS je još u decembru proveravao navode iz izveštaja o imovini i prihodima Olivere Zekić. Naime, u izveštaju se navode samo primanja od 80 hiljada dinara, iako je prema finansijskom planu REM-a za 2021. ona kao predsednica Saveta imala pravo na neto platu od oko 192 hiljade dinara. Takođe, Zekić je ranije za Cenzolovku rekla da je u stalnom radnom odnosu u REM-u od 2016. godine – na poziciji PR-a.

Tada nam je iz Agencije za sprečavanje korupcije potvrđeno da sem onih izveštaja koji su na sajtu, druge nije podnosila, a sama Agencija nije vršila ni redovnu ni vanrednu kontrolu ovih izveštaja.

Sada, na direktno pitanje o tome da li je Zekić prijavila ovoj instituciji stan i garažu u Beogradu, deo stana u Kraljevu i ušteđevinu, Agencija nam je rekla da je na njihovom sajtu ono što je bivša predsednica Saveta REM-a podnosila.

„Imajući u vidu navode vaših novinarskih pitanja, Agencija će sprovesti postupak prethodne provere i ispunjenosti uslova za vođenje postupka i utvrđivanje eventualne povrede Zakona o sprečavanju korupcije.“

Mogući sukob interesa

Prema Zakonu o sprečavanju korupcije, sukob interesa je situacija u kojoj javni funkcioner ima privatni interes koji utiče, može da utiče ili izgleda kao da utiče na obavljanje javne funkcije.

O sumnji na postojanje sukoba interesa ili o samom sukobu interesa funkcioner treba da obavesti Agenciju za sprečavanje korupcije

S obzirom da je, pre nego što je odlučivala o dodeli dozvole za emitovanje Tanjugu, Olivera Zekić kupila stan od Jovane Joksimović, CINS je pitao Agenciju da li je Zekić prijavila potencijalni sukob interesa i ako jeste, kada i zbog čega.

Iz Agencije za sprečavanje korupcije kažu da Olivera Zekić, tokom vršenja javne funkcije „nije obaveštavala Agenciju o sumnji u postojanje sukoba interesa ili o sukobu interesa“.

Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija kaže da je Olivera Zekić imala obavezu da se obrati Agenciji pre odlučivanja o dodeli dozvole Tanjugu.

 „Nakon što je saznala da je firma u suvlasništvu Joksimovića konkurisala za dozvolu, Zekić je morala da zatraži mišljenje Agencije o tome da li postoje prepreke da ona učestvuje u tom odlučivanju.“

On objašnjava i da je prema Statutu Radiodifuzne agencije, koji je tada bio na snazi, Zekić bila dužna da predoči članovima Saveta okolnosti koje bi je mogle dovesti u sukob interesa.

Da je morala da se obrati Agenciji, ali i da obavesti kolege iz Saveta o potencijalnom sukobu interesa slaže se i Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja (BIRODI).

„Trebalo je da obavesti članove Saveta REM-a i da traži njihovo mišljenje. Trebalo je i da se izuzme iz glasanja. To bi uradila osoba kojoj je stalo do integriteta i sebe kao funkcionera i institucije čiji je deo.“

Inače, Radar je prošle godine pisao da su Jovana Joksimović i njen suprug Željko pre nekoliko godina bili na rođendanu Olivere Zekić. Ona je ovo i sama potvrdila u odgovoru koji im je uputila nakon objave teksta.

Kako Istinomer podseća, Jovana Joksimović je na medijskoj sceni od 2001. godine kada je započela karijeru na BK televiziji. U godinama koje su usledile vodila je jutarnje programe na Radio televiziji Srbije, Pinku i Prvoj, da bi krajem 2020. godine objavila da prelazi na televiziju K1, koja je u većinskom vlasništvu njenog supruga Željka Joksimovića. Već naredne godine, 2021. postala je i glavna i odgovorna urednica televizije Tanjug.

Sa druge strane, Željko Joksimović je 2019. godine ušao u medijsku sferu, kada je firma Minacord Media, čiji je većinski vlasnik, osnovala tri televizijska kanala – K1, Kazbuku i TV Doktor. I ovim televizijama REM je na jednoj sednici dodelio dozvole za emitovanje programa.

Na snimcima sa proslave drugog rođendana televizije K1 2022. godine, vidi se da su gošće bile i Tamara Vučić, supruga predsednika Aleksandra Vučića, kao i Suzana Vasiljević, Vučićeva savetnica. 

Osim toga, na jednom nastupu Željka Joksimovića prošlog leta, Jovana Joksimović je bila u društvu Tamare Vučić, što se vidi na slikama koje je objavljivala na Instagram storijima, a koje je preneo Blic.

* Napomena: Ovaj tekst je izmenjen 2. aprila, kako bi se odmah ispravila interno uočena nenamerna greška. U prethodnoj verziji teksta je pogrešno navedeno da Olivera Zekić Agenciji za sprečavanje korupcije nije prijavila ušteđevinu, dok je na njenoj imovinskoj karti navedeno da jeste. 

Rečenica iz prethodnog teksta „Pored toga, drugu imovinu ni ušteđevinu nije prijavila“ ispravljena je tako da sada glasi „Pored toga, drugu imovinu nije prijavila“.