Radmilo Marković

Grad Beograd 10/01/2023

Radmilo Marković

Beograd – raj za divlju gradnju i sumnjiva ozakonjenja: BIRN našao skoro pola miliona spornih kvadrata

Sedam godina nakon što je donet Zakon o ozakonjenju, on ne samo da nije ispunio svoju svrhu i rešio višedecenijski problem nelegalne gradnje, nego je otvorio prostor za zloupotrebe koje su trajno urbanistički uništile čitave delove glavnog grada, a pojedinim investitorima omogućile vrtoglavo bogaćenje. Tokom višemesečnog istraživanja BIRN je pronašao više od 300 objekata površine veće od 450.000 kvadrata koji su ozakonjeni bez jasnog zakonskog osnova

Dojavi!

Budi izvor za našu sledeću priču

Podeli bezbedno informacije sa nama
Životna sredina 18/07/2022

Radmilo Marković , Stefan Marković

Ministarstvo nije vlasnik ekološkog sistema koji plaća 2,6 miliona evra

Posao nadogradnje gReact sistema za prijavu eko problema za 144 miliona dinara dobio je Tcom, ista firma koja je ovaj sistem i uvela. Iako je pravljen za Ministarstvo zaštite životne sredine, vlasništvo nad gReact ostaje u rukama Tcom-a. Stručnjaci objašnjavaju da je na ovaj način Ministarstvo investiralo u proizvod privatne firme koji ona može dalje da prodaje, dok Ministarstvo može samo da ga koristi.
Grad Beograd 24/06/2022

Radmilo Marković , Aleksandar Đorđević

Divlja gradnja u centru Beograda: Garaža ispred Kliničkog centra izgrađena bez dozvole

Garaža ispred Kliničkog centra Srbije izgrađena je protivzakonito pre dobijanja građevinske dozvole, pokazuje istraživanje BIRN-a. Ministarstvo zdravlja organizovalo je čitav niz fiktivnih radnji kako bi se stvorio privid javnog nadmetanja za koncesiju, dok je zapravo u trenucima kada je isticao rok za prijave zainteresovanih, garaža do pola već bila izgrađena. Ministarstvo i dalje, takođe protivzakonito, krije osnovne podatke o koncesiji
Životna sredina 16/06/2022

Dina Đorđević , Stefan Marković , Radmilo Marković

Ministarstvo dalo milion evra za novi sistem za prijavu eko problema. Četiri meseca kasnije, potrebna je milionska nadogradnja.

Tri godine nakon što je proradio sistem preko kog su građani prijavljivali ekološke probleme, u Ministarstvu zaštite životne sredine uveli su nov. Istraživanje CINS-a i BIRN-a pokazuje da je firma koja je napravila nov sistem izabrana na spornom tenderu, kao i da je, nekoliko meseci od puštanja u rad, u toku nadogradnja sistema. Ceo posao će koštati više od dva miliona evra.

Dojavi!

Budi izvor za našu sledeću priču

Podeli bezbedno informacije sa nama
UČitaj još