„Prediktivna pravda“ mogla bi biti samo alat za ubrzanje usporenog srpskog pravosudnog sistema, ali stručnjaci upozoravaju na značajne opasnosti i kažu da javnost mora reći svoje mišljenje
Podeli
Točkove pravde u Srbiji itekako treba ubrzati. Ali kada je predsednik Aleksandar Vučić prošlog meseca novinarima rekao da bi bilo „veoma važno“ uvesti veštačku inteligenciju u sudove, nisu svi bili uvereni .
Vučićeva opaska o „prediktivnoj pravdi“ i pojavi „novih, stvarnih i važnih promena“ došla je u kontekstu konferencije za novinare na kraju godine koja je pokrivala pun opseg Vladine politike, pa se nije zadržavao na detaljima.
Neki aktivisti za digitalna prava i pravni stručnjaci pozivaju na uzbunu zbog potrebe da se to pitanje stavi na javnu raspravu, nakon što je Beogradu 2019. godine, na iznenađenje neobaveštenih stanovnika, postavljena široka mreža nadzornih kamera izgrađenih u Kini.
Od identifikovanja verovatnih prestupnika do hvatanja prevaranata, prediktivna pravda je brzo rastući fenomen, alarmira organizacije za zaštitu prava koje upozoravaju da takav softver može podstaći rasno profilisanje i diskriminaciju i ugroziti privatnost i slobodu izražavanja.
Advokat Đorđe Krivokapić, suosnivač beogradske SHARE Fondacije za digitalna prava, rekao je da se veštačka inteligencija koristi u sudovima u pogledu vođenja predmeta, automatizacije i asistencije u donošenju odluka. Dodao je da o njenom uvođenju treba pravilno raspravljati.
„Ovo predstavlja ozbiljnu promenu u našem društvu i treba pokrenuti neke javne debate i javne rasprave o ovom pitanju bez obzira na nivo na kome se o tome raspravlja – osim možda na prvom nivou kada se koriste neke vrste prediktivnih algoritama u upravljanju slučajevima kako bi se ubrzao pravosudni sistem i učinio efikasnijim“, rekao je Krivokapić za BIRN.
Upozorio je na mogućnost diskriminacije. „Veštačka inteligencija i algoritmi mašinskog učenja imaju mnogo specifičnosti koje mogu dovesti do povećane diskriminacije – ili novih oblika diskriminacije – i tome se mora posvetiti posebna pažnja.“
Ministarstvo pravde nije odgovorilo na zahtev za komentar.