Sedam godina i sedam meseci od početka ovog sudskog postupka i više od 10 godina od kada je ovaj slučaj dospeo u javnost, suđenje koje je prošle godine počelo iz početka, i dalje se ne pomera s mrtve tačke, jer se na današnjem pretresu nisu pojavili zastupnici okrivljenih iz Beograda, zbog štrajka advokata, kao i nekoliko okrivljenih.

Advokatska komora Beograda donela je odluku o obustavi rada od 2. do 4. decembra, „zbog usvajanja i načina usvajanja Zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika“, koje je Skupština Srbije usvojila 27. novembra. 

Optužnica u slučaju Asomakum je podignuta u maju 2017. godine, dve godine nakon hapšenja 18 osoba koje se terete za izvlačenje sredstava iz budžeta i pranje novca preko fantomskih firmi, registrovanih pomoću navodno falsifikovanih ličnih karata, uključujući i ličnu kartu Andreja Vučića, brata aktuelnog predsednika Srbije, na čije ime je osnovana firma Asomakum.

Zbog dužine trajanja postupka, u ovom slučaju je došlo do apsolutne zastare za četvoro okrivljenih, dok je jedan preminuo, te se na optuženičkoj klupi trenutno nalazi 14 osoba.

Proces Asomakum započet je u decembru 2017. godine, a zatim je suđenje u jesen prošle godine vraćeno na početak nakon što je posle penzionisanja sutkinje Vesne Božović Milošević, predmet dodeljen njenoj koleginici Ivani Ramić.

Na današnjem ročištu bilo je predviđeno da se okrivljeni izjasne o krivici, nakon čega bi se krenulo sa iznošenjem odbrane. 

Suđenje u slučaju Asomakum traje duže od sedam godina

Naredno ročište zakazano je za 31. januar.

Optuženi su uhapšeni nekoliko meseci nakon što je Zoran Živković, tadašnji poslanik, tokom skupštinskog zasedanja u oktobru 2014. godine izneo tvrdnju da je Andrej Vučić, brat predsednika Srbije Aleksandra Vučića, navodni vlasnik kompanije Asomakum.

Nakon iznođenja ovih tvrdnji, a četiri i po godine od osnivanja firme, Andrej Vučić je podneo tužbu tražeći proglašenje ništavosti osnivačkog akta preduzeća Asomakum. Ovaj sudski proces je brzo okončan – Vučić je ekspresno raskrstio veze sa firmom, tvrdeći da je ona osnovana njegovom falsifikovanom ličnom kartom. Odluka o ništavosti osnivačkog akta Asomakuma potvrđena je odlukom Privrednog apelacionog suda u februaru 2016. godine.

Optužnica Višeg suda u predmetu Asomakum iz 2017. godine protiv 18 okrivljenih koji su uhapšeni 2015. godine, opisuje niz transakcija iz 2009. i 2010. između fantomskih firmi i stvarnih preduzeća, optužujući petoricu i za pranje novca. Dragoslavu Joksimoviću, Nemanji Periću i Aleksandru Joviću se dodatno stavlja na teret prevara, zbog osnivanja fantomskih preduzeća na osnovu falsifikovanih ličnih karata.

Tokom prethodnog toka postupka, u januaru 2020. godine, jedna od optuženih Snežana Đurđić je na pitanje sudije da opiše kako je izgledao predstavnik firme Asomakum koji joj se, kako je Đurđić tada rekla, 2010. godine predstavio kao „Andrija“, odgvorila:

„Pa zna se o kome se radi, kako da opisujem nekog ko je poznat javnosti“.

Napomena: Suđenje u ovom slučaju je i dalje u toku. Krivica se utvrđuje pravosnažnom presudom. Novinar, glavni urednik i izdavač ne odgovaraju za štetu ako je informacija verno preneta iz sudskog postupka i ukoliko je novinar postupao sa dužnom novinarskom pažnjom.