Priveden je Nemanja Stajić, bivši sekretar Sekretarijata za ozakonjenje objekata u glavnom gradu zbog sumnje Višeg tužilaštva u Beogradu da je protivno zakonu odobrio ozakonjenje čitavog niza objekata. Sumnja se da je time, sa još jednom uhapšenom osobom, različitim investitorima pribavio imovinsku korist u iznosu koji premašuje 6,5 miliona evra. 

Uhapšen je i njegov brat Novak, bivši stečajni upravnik, koji je potom prodavao stanove i garaže u tim nelegalno ozakonjenim objektima. Na taj način stečena je protivpravna imovinska korist od oko 5,4 miliona evra. Pored braće Stajić, uhapšeno je još šest osoba. Kako BIRN saznaje, među njima su i Tijana Tomović Stajić, supruga Novaka Stajića, kao i Branka Jović, tašta Nemanje Stajića.

Tako je glasila vest objavljena u četvrtak ujutru, 20. februara 2025. godine. 

Ona deluje kao vest iz prošlosti, jer ne samo da su pojedini mediji o tome godinama izveštavali – BIRN je još u leto 2022. objavio prvi tekst o nelegalno ozakonjenim objektima, uključujući zgradu u Mirijevu, koja se, prema rečima višeg javnog tužioca u Beogradu Nenada Stefanovića, sada nalazi u predmetu protiv Stajića – već su još 2016. godine protiv njega podnete prve krivične prijave zbog zloupotrebe položaja. Ipak, prijave su odbacivane, a neke od njih odbacilo je upravo Više tužilaštvo u Beogradu.

BIRN je tokom proteklih godina objavio niz tekstova koji osvetljavaju ovu problematiku. Među njima je baza od 300 nezakonito izgrađenih objekata u Beogradu, kao i tekst o stanovima velike kvadrature u ulici Neznanog junaka na Dedinju, koji se vode na članove porodice Stajić. Takođe, BIRN je istraživao i zgradu bivšeg fudbalskog reprezentativca Dejana Stankovića, ozakonjenu 2018. godine, iako tada nije ni postojala. Ili, kako je napisao kolega Radmilo Marković, „ozakonjen je vazduh.“

Godinama su pristizale priče o tome kako Sekretarijat za ozakonjenje, pod Stajićevim vođstvom, odobrava ozakonjenje objekata koji ne ispunjavaju zakonske uslove. Zašto je tužilaštvo toliko dugo čekalo da utvrdi nešto što je u suštini vrlo jednostavno –  da uporedi satelitske snimke iz 2015. i 2020. i tako zaključi da li je neki objekat građen pre novembra 2015. godine, što je osnovni uslov za ozakonjenje prema zakonu koji je tada stupio na snagu?

Da je ovaj posao tužilaštvo uradilo na vreme, možda bi bila sprečena šteta koja je naneta ne samo Beogradu, već i celoj Srbiji. Jer, izgradnjom hiljada nezakonitih objekata, koji nisu prošli neophodne procedure i procene bezbednosti, stvoren je ne samo izvor nelegalnog bogaćenja pojedinaca na račun poreskih obveznika, već i ozbiljna pretnja po fizičku bezbednost građana, kao i njihovu pravnu sigurnost. 

I tokom proteklih meseci, BIRN je nastavio istraživanje o građevinskim poslovima Nemanje Stajića i njegovog brata Novaka. Otkriveno je da Nemanja Stajić zvanično ne poseduje imovinu, dok njegova porodica ima najmanje 83 nekretnine širom Srbije. Najmanje dve zgrade u Beogradu ozakonjene su, iako nisu bile izgrađene 2015. godine. 

Najnovije istraživanje BIRN-a počinje na Zlatiboru, gde je porodica Stajić, prema zvaničnim podacima, izgradila najviši objekat na ovoj planini, nekadašnjoj riznici prirode. Narednih dana BIRN će objaviti još dva teksta iz ove oblasti na kojima smo radili proteklih godinu dana.  

U srcu Zlatibora, na mestu gde je nekada bilo planinsko naselje, zelenilo se povlači pred naletom novogradnje. Na obroncima na kojima su se nekada uzdizali borovi i prostirale livade, danas se uzdižu betonske konstrukcije.

Među nizom visokih zgrada koje niču na ovoj planini, posebno se izdvaja objekat kraljevskog naziva Royal Gardens.

U blizini jezera i tik uz fudbalski stadion Švajcarija, ovaj objekat viši od 43 metra, zvanično je najviši na Zlatiboru, a investitori ga u katalogu za prodaju nazivaju simbolom „pravog i istinskog luksuza“.

Prema podacima koje je BIRN dobio početkom jula 2024, Royal Gardens je pustio u prodaju oko 350 apartmana, a ljubitelji pomenutog luksuza, prema informacijama investitora, već su kupili većinu stanova, od kojih je značajan broj u tom trenutku i dalje bio u izgradnji.

Objekat Royal Gardens je od prvobitno dozvoljenih osam nadzemnih etaža 2020. godine, zahvaljujući naknadnim izmenama Generalnog plana opštine Čajetina iz 2021. godine, a potom i dodatnim odobrenjem, dobio dozvolu da sagradi ukupno 12 nadzemnih etaža – dve nadzemne etaže više od maksimalnih 10, koliko je predvidela pomenuta izmena Generalnog plana. 

Odobrenje da može da izgradi dve etaže više od dozvoljene spratnosti na celom Zlatiboru, Royal Gardensu je dala opština Čajetina na osnovu Studije visokih objekata koju je investor podneo u junu 2022. godine. 

Pored supruge Nemanje Stajića, investitor izgradnje objekta Royal Gardens na Zlatiboru je i firma Raska Pleskonjića, sa kojim je Stajić u januaru 2021. godine zadržan na granici sa Crnom Gorom, kada je kod njih pronađeno 26.500 evra, nekoliko laptopova i 11 zastava Srbije | Foto: BIRN

Suinvestitori Royal Gardensa, bruto površine od skoro 60.000 kvadratnih metara, od 2020. godine – kada je izdata građevinska dozvola – jesu članovi porodice Nemanje Stajića, bivšeg sekretara za ozakonjenje objekata Grada Beograda i firma Stan projekt u vlasništvu Raska Pleskonjića. 

Stajić i Pleskonjić zajedno su zadržani na granici sa Crnom Gorom u januaru 2021. godine. Stajić je policiji tada rekao da se sa Pleskonjićem druži „duži vremenski period“. 

U projekat za građevinsku dozvolu za objekat Royal Gardens, kako piše u tom dokumentu, bilo je uključeno i preduzeće Balkan G.S. Chance, koje je radilo tehničku kontrolu projektno-tehničke dokumentacije. 

Vlasnici ove firme su osim Pleskonjića, i Nikola Peković, bivši košarkaš i kum Duška Šarića, brata Darka Šarića, osuđenog krijumčara kokaina, i Nenad Matović zvani Ćelo, jedan od suvlasnika Mozzart kladionice, koga su mediji, poput Blica, Kurira i portala Nova, označavali kao saradnika jednog crnogorskog kriminalnog klana. Matovića je, prilikom pomenutog zadržavanja u Crnoj Gori, Nemanja Stajić naveo kao vlasnika automobila kojim je putovao, opisujući ga kao svog „prijatelja“.

Osmogodišnje Stajićevo obavljanje funkcije sekretara za ozakonjenja, pratile su brojne kontroverze o kojima su pisali mediji. BIRN je početkom 2023. godine objavio i istraživanje koje pokazuje da je Beograd raj za divlju gradnju, u kom je gotovo pola miliona kvadrata ozakonjeno a da objekti nisu postojali i bili vidljivi na satelitskom snimku Srbije iz 2015. godine. To je bio uslov da bi objekat uopšte mogao da uđe u proces ozakonjenja.

Stajiću je mandat istekao u leto 2022. godine. Tri meseca kasnije, Više tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je donelo naredbu o sprovođenju istrage protiv Stajića i još dvojice osumnjičenih za zloupotrebe u vezi sa legalizacijom zemljišta u javnoj svojini. To je ujedno bilo sve što je javnost do danas mogla čuti o tom slučaju. Iz Višeg javnog tužilaštva u Beogradu za BIRN su u julu 2024. godine rekli da je istraga o ovom slučaju u toku. 

Dve i po godine kasnije, Nemanja Stajić priveden je zbog sumnji da je da je sa još sedam osoba nezakonito ozakonjivao objekte u Beogradu. Osim njega priveden je i njegov brat Novak Stajić, a kako BIRN saznaje i Novakova supruga Tijana Tomović Stajić i tašta Nemanje Stajića, Branka Jović.

U katastru Nemanja Stajić na svoje ime nema upisanu ni jednu nepokretnost, ali članovi njegove porodice imaju najmanje 83 nepokretnosti po Srbiji. O poslovima porodice Stajić i ulozi Nemanje i njegovog brata Novaka Stajića u poslovima divlje gradnje, BIRN je već izveštavao.

U telefonskom razgovoru sa novinarkom BIRN-a, Nemanja Stajić rekao je da ne razume zbog čega njemu postavljamo pitanja u vezi sa investicijama njegove porodice. Iako je potvrdio da je sa Pleskonjićem prijatelj, upitao nas je – kakve to veze ima i zašto bi o tome pričao, pa zaključio da zna zašto BIRN njega „targetira“ i zapretio tužbama protiv BIRN-a.

„Za svaku laž, koja bude u tekstu, sto tužbi, evo sad vam obećavam, nećete izaći iz suda godinu dana, godinu dana nećete izaći iz suda, sto tužbi ću vam sasuti!“, rekao je Nemanja Stajić.

Prodajno mesto apartmana Royal Gardens-a u okviru kompleksa u ulici Sportova na Zlatiboru | Foto: BIRN

U sličnom tonu protekao je i telefonski razgovor sa Novakom Stajićem, bratom Nemanje Stajića, koji obiluje pretnjama tužbama, optužbama za reketiranje i omalovažavanjem novinarke, ali bez iznošenja konkretnih dokaza i odgovara na ključna pitanja koja su mu postaviljena. Novak Stajić bivši stečajni upravnik, na svoje ime i na ime svoje firme Loyal Trust u katastru ima 43 upisane nepokretnosti.

Novak Stajić je u telefonskom razgovoru, koji je vođen desetak dana pre njegovog hapšenja, optužio novinarku i BIRN da ga “reketiraju slanjem posrednika kako bi on plaćao redakciji”, ali je odbio da o takvim svojim tvrdnjama iznese konkretne informacije i dokaze. Stajić je više puta “preklinjao” novinarku da objavi tekst, uz poruku da će podneti 42 tužbe protiv BIRN-a.

BIRN je povodom investicija na Zlatiboru, ali i na drugim lokacijama u Srbiji, uputio pitanja i Bojani Stajić, supruzi Nemanje Stajića, kao i njenom poslovnom partneru i prijatelju njenog supruga, Rasku Pleskonjiću, ali do zaključenja teksta, odgovore nismo dobili. Sa Brankom Jović, majkom Bojane Stajić, nismo uspeli da stupimo u kontakt.

Zlatni kraljevski vrtovi: Kako je podignuta najviša zgrada na Zlatiboru

Objekat Royal Gardens, kao i mnoge druge građevine zbijene jedna uz drugu na nekada bujnom Zlatiboru, pred kojima se priroda sada upadljivo povlači, predstavlja simbol nasilja nad prirodnim resursima, ali i nad zakonima i propisima. 

U taj objekat tazbina Nemanje Stajića počela je da investira u oktobru 2020. godine, kada je sa firmom Stan projekt Raska Pleskonjića, Stajićevog prijatelja, lokacijske uslove dobio Stajićev tast, sada pokojni Milan Jović.

Pošto je Jović preminuo, investiciju na Zlatiboru, Bojana Stajić, supruga bivšeg načelnika beogradskog Sekretarijata za ozakonjenja, nasledila je 6. decembra 2023. godine.

Njen otac je zajedno sa Stan projektom, prvu građevinsku dozvolu dobio 15. marta 2021. godine. 

Oni su tada dobili dozvolu da sazidaju kompleks – šestospratnu zgradu sa potkrovljem i četiri podrumska nivoa – ukupne površine oko 38,4 hiljada kvadrata na parceli nešto većoj od 8.000 kvadratnih metara. 

Predračunska vrednost radova iznosila je 2,41 milijardu dinara (oko 20,6 miliona evra).

U vreme kada su izdati lokacijski uslovi u oktobru 2020. godine, a građevinska dozvola u martu 2021, prema Planu generalne regulacije opštine Čajetina, na toj parceli moglo je da se izgradi maksimalno osam nadzemnih nivoa – prizemlje, šest spratova i potkrovlje, koliko je i bilo odobreno investitorima Royal Gardensa. 

Ubrzo, međutim, opština Čajetina menja Plan generalne regulacije, tako da su prema novom planu iz avgusta 2021. godine, investitori, pa tako i Royal Gardens, mogli da sazidaju dodatna dva sprata – maksimalno 10 nadzemnih nivoa – prizemlje, osam spratova i potkrovlje.

Ali, investitori Royal Gardensa su hteli više, pa u junu 2022. godine Opštini Čajetina dostavljaju Studiju visokog objekta za ovaj kompleks, koju opština usvaja, te daje mogućnost investitorima da na toj lokaciji izgrade dva nadzemna nivoa više od onoga što je dozvoljeno već izmenjenim Planom generalne regulacije – čak 12 nadzemnih nivoa: prizemlje, 10 spratova i potkrovlje.

Investitori Royal Gardensa su u junu 2022. dostavili Opštini Čajetina Studiju visokog objekta, koju opština usvaja, omogućivši im da izgrade 12 nadzemnih nivoa – dva sparta više od dozvoljenih Planom generalne regulacije

Osim Royal Gardensa, nikada nijedan drugi investitor nije tražio odobrenje za zidanje objekta koji prevazilazi parametre određene Generalnim planom.

„Opštinska uprava Čajetina nije primila nijedan zahtev za odobrenje Studije visokih objekata osim Studije za objekat Royal Gardensa. Na osnovu službene evidencije, odnosno izdatih građevinskih dozvola, najviši objekat je upravo objekat za koji je urađena Studija

visokih objekata, odnosno objekat Royal Gardens“, piše u odgovoru koji je Opština Čajetina poslala BIRN-u početkom avgusta 2024. godine.

Pola godine po usvajanju studije, u januaru 2023. godine, investitori – Milan Jović, tast Nemanje Stajića i firma Stan Projekt Raska Pleskonjića – dobijaju izmenjenu građevinsku dozvolu, koja sad predviđa izgradnju objekta – prizemlje, 10 spratova i potkrovlje. 

Međutim, na izgrađenom objektu na Zlatiboru vidi se da zgrada na pojedinim mestima ima i više od 12 nadzemnih nivoa.

Novinari BIRN-a su obišli su početkom jula 2024. godine građevinske radove na izgradnji Royal Gardensa, a na fotografijama koje su tada načinili se vidi da na pojedinim delovima ove građevine ima i više spratova nego što je predviđeno izmenom građevinske dozvole | Foto: BIRN

Izmenjenom građevinskom dozvolom, od prvobitnih 38,4 hiljade kvadrata, investitorima je odobrena gradnja skoro 60.000 kvadrata.

Shodno tome, porasla je i predračunska vrednost objekta – sa 2,41 milijarde dinara na 3,83 milijarde dinara (oko 32,7 miliona evra). 

Investitorima je sada odobrena gradnja na dve parcele, koje imaju ukupnu površinu od skoro 9.300 kvadrata. 

Jedanaest meseci nakon izmene građevinske dozvole, 6. decembra 2023. godine, umesto Milana Jovića, na osnovu rešenja o ostavinskoj raspravi, suinvestitor postaje Bojana Stajić, njegova ćerka i supruga Nemanje Stajića. 

Bojana Stajić, supruga Nemanje Stajića, nakon njegovog odlaska sa funkcije u Sekretarijatu za ozakonjenja, osnovala je i dve firme. Royal gardens osnovan je 23. novembra 2023, nekoliko dana pre nego što će postati investitor objekta od 60.000 kvadrata na Zlatiboru. Firma je registrovana na istoj adresi na kojoj se nalazi i objekat koji je u izgradnji, u zlatiborskoj ulici Sportova bb. Suvlasnik 50 odsto udela ove firme, uz Stajićevu je i Pleskonjić. Osim firme Royal Gardens, Bojana Stajić poseduje još jednu firmu – North Retail Star, koju je u aprilu prošle godine preuzela od “zaboravljenog asa”, Zorana Janjuševića, nekadašnjeg savetnika u Vladi Zorana Đinđića. On je tokom poslednje dve decenije bio predmet istraga, između ostalog, i zbog nekih spornih privatizacija. Ta firma Bojane Stajić, prema podacima CEOP-a, gradi u Kikindi i Zrenjaninu. 

Ko je Rasko Pleskonjić, suinvestitor izgradnje najviše zgrade na Zlatiboru

Drugi investitor Royal Gardensa ostao je isti –  preduzeće Stan projekt. To preduzeće je u vlasništvu Raska Pleskonjića, kog je sa Nemanjom Stajićem policija zadržala na granici sa Crnom Gorom u januaru 2021. godine.

Iste te 2021. godine, u vreme tog događaja i dok je Stajić još uvek bio na funkciji sekretara Sekretarijata za ozakonjenje objekata glavnog grada, njegov tast Milan Jović, kao prvobitni suinvestitor, već je sa Pleskonjićevom firmom bio dobio lokacijske uslove za izgradnju današnjeg Royal Gardensa. 

Zadržavanje Pleskonjića i Stajića na graničnom prelazu Ranče u Crnoj Gori je do danas nerasvetljen događaj. Nemanja Stajić je u zimu te 2021. godine zajedno sa još tri osobe zadržan na pomenutom graničnom prelazu, kada im je policija oduzela 26.500 evra, nekoliko laptopova i 11 zastava Srbije.

Prema izveštaju crnogorske policije, prilikom privođenja Stajić je izjavio da je sa drugom Pljevljakom Radosavom Šljivančaninom krenuo u Crnu Goru kako bi posetili njegovu majku, a prilikom prelaska granice navodno je prijavio da poseduje 7.000 evra, pisao je portal Direktno

„Sa svojim drugom Radosavom Šljivančaninom koji je iz Pljevalja, boravio sam poslednja dva dana na Zlatiboru i dogovorili smo se danas da krenemo za Pljevlja, kako bi posetili njegovu majku. Sa nama na Zlatiboru bili su i Rasko Pleskonjić iz Beograda i Mileta, čijeg se prezimena ne sećam, a koji je poreklom sa Zlatibora. Na Zlatiboru smo bili smešteni kod Raska u njegovom hotelu Alibi. Sve njih poznajem iz Beograda i družimo se već duži vremenski period“, naveo je Stajić prema policijskom zapisniku na dan zadržavanja koji je objavio portal Direktno. 

Ovo policijsko zadržavanje se dogodilo uoči lokalnih izbora u Nikšiću, a crnogorski mediji su pisali da se sumnja da je krajnje odredište Stajića i njegovih prijatelja bio upravo Nikšić, gde je trebalo da se pridruže akcijama Stajićevih kolega iz Srpske napredne stranke, koji su svojim aktivnostima nastojali da utiču na izborne rezultate u tom gradu. 

Rasko Pleskonjić je vlasnik čitavog niza firmi, a između ostalog, do juna 2022. godine bio je jedan je od manjinskih vlasnika kladionica Mozzart.

Pleskonjić na svoje ime (kao vlasnik ili suvlasnik), prema podacima iz katastra, poseduje čak 47 nepokretnosti – objekata, parcela i posebnih delova objekta (stanova i garaža). Samo u Čajetini ima 34, među kojima je jedna parcela i jedan objekat, dok su ostalo posebni delovi objekta. 

Objekat neutvrđene površine sa pet etaža iznad zemlje, čiji je jedan od četvoro vlasnika Pleskonjić, upisan je u katastar po osnovu Zakona o ozakonjenju, a rešenje je izdala opština Čajetina. Objekat je upisan kao stambeno-poslovna zgrada, a nalazi se u centru Zlatibora, u blizini autobuske stanice. Prema podacima iz katastra, objekat ima 45 stana i pet poslovnih prostora. Reč je o upravo o hotelu Alibi, koji je Stajić pominjao tokom ispitivanja u crnogorskoj policiji prilikom zadržavanja na graničnom prelazu. 

Hotel Alibi, kako piše na njihovom zvaničnom sajtu, pored soba i apartmana, za ljubitelje provoda ima i klub Alibi | Foto: BIRN

Pleskonjićev Stan projekt na dan 18. februara ove godine poseduje čak 202 nepokretnosti na Zlatiboru – devet parcela, 11 objekata, a ostalo su posebni delovi objekta, odnosno stanovi, garažna mesta… Nepokretnosti ima i u Užicu, a u Beogradu su na Vračaru, Starom gradu, Zvezdari. 

Nemanja Stajić: „Kakve veze ja imam sa poslom mog pokojnog tasta“

Nemanju Stajića smo u telefonskom razgovoru koji smo vodili u leto prošle godine, između ostalog, pitali da li je investicija Royal Gardens bila samo formalno pokrenuta preko sada pokojnog oca njegove supruge, a u stvarnosti inicirana zahvaljujući Stajićevim prijateljskim vezama sa Raskom Pleskonjićem. Odgovorio je da pitanje ne razume.

„Kakve veze ima sa mnom to što moj pokojni tast, čovek koji je radio 30 godina preko, kao poslovođa, kao suinvestitor na objektima, ne razumem… objasnite mi šta me vi to pitate, da bih ja mogao da vam dam odgovor“, upitao je Stajić i ponovo dobio pojašnjenje da je suinvestitor Royal Gardensa Rasko Pleskonjić kog je u crnogorskoj policiji označio kao prijatelja. 

„Tako je… ali kakve veze ja imam sa poslom mog pokojnog tasta, to mi objasnite…“, rekao je Stajić.  “Ne razumem šta to znači. Ne, ne razumem, moram da razumem da bih dao odgovor, je l’ tako?!

BIRN: Dobro, evo da pokušate da razumete. Mnogi bivši i sadašnji javni funkcioneri koriste rodbinu da bi sakrili svoje stvarno vlasništvo u pojedinim nepokretnostima…

Stajić: … ne, ne, nikada.

BIRN: Da li znate zbog čega je vaš pokojni tast krenuo u investiciju sa vašim prijateljem?

Stajić: Ne, ne.

Nakon ponovnog objašnjenja, upitao je zašto bi o tome uopšte pričao. Kada mu je rečeno da je u vreme pokretanja tog i nekih drugih poslova njegove porodice bio javni funkcioner, odgovorio je da više nije.

„Pa bio, prošlo je dve godine… sad ja razumem zašto vi mene targetirate, ali ja ću sada vama da kažem, nikakav problem, pozvao sam vas, ja hoću sve ljubazno… A kakve to veze ima, objasnite mi. Pominjete mrtvog čoveka, sad zamislite kako to može da utiče na moju taštu, na moju suprugu koja se porodila pre četiri meseca, je l’ vodite vi računa o ljudima? Ili je vama cilj da pravite senzaciju od nečega što ne postoji?“, rekao je Stajić, na šta su mu novinari odgovorili da nije reč o senzaciji, već da pitanja proističu iz javno dostupne dokumentacije.

Na pitanje BIRN-a da li je o izgradnji na Zlatiboru ikada razgovarao sa tastom i sa svojim prijateljem Pleskonjićem, Stajić je odgovorio kontrapitanjem – da li autor ovog teksta sa svojim svekrom razgovara o tome u šta on ulaže novac.

Stajić je nekoliko puta u toku razgovora pretio tužbom novinarki BIRN-a.

„Sad ću ja vama nešto da kažem, mogu da vam obećam nešto. Sto tužbi ću vam sasuti, samo jednu neistinu da napišete o mojoj supruzi i pokojnom tastu, sto! Do sad sam ćutao, sad više ne moram da ćutim”, rekao je Stajić.

Kontroverzni saradnici Raska Pleskonjića

Za potrebe pomenute građevinske dozvole za objekat Royal Gardens na Zlatiboru, kako piše u tom dokumentu koji je javno objavljen na sajtu APR-a (CEOP), potvrdu o izvršenoj tehničkoj kontroli projektno-tehničke dokumentacije uradila je firma Balkan G.S. Chance iz Beograda, još jedna kompanija u kojoj Rasko Pleskonjić ima udele. Naime, on je vlasnik 20 odsto udela preduzeća, dok po 40 odsto imaju Nikola Peković i Nenad Matović. 

Nikola Peković je bivši košarkaš, koji je javnosti poznat i kao kum Duška Šarića, brata Darka Šarića. Peković ovu vezu sa Šarićem nije krio od javnosti, a za Blic je 2017. godine potvrdio to kumstvo.

Kada je krajem 2021. godine Darko Šarić pušten iz zatvorskog pritvora, on je kućni pritvor provodio u Pekovićevoj vili u Lisičijem potoku na obodima Dedinja. Iz Pekovićeve vile, Šarić je ponovo otišao u pritvor nekoliko meseci kasnije, pod novim optužbama za krivična dela organizovanog kriminala.

Treći suvlasnik firme Balkan G.S. Chance je Nenad Matović, koji je prema pisanju Kurira, Blica i Nove, poznat pod nadimkom Ćelo. On je, navodno, bio saradnik jednog od najmoćnijih narko kartela – nikšićko-kvartaškog klana.

Matović je, inače, pominjan i prilikom već opisanog zadržavanja Nemanje Stajića, Raska Pleskonjića i još dvojice njihovih prijatelja na granici sa Crnom Gorom u zimu 2021. godine. Naime, u zapisniku crnogorske policije, koji je objavio portal Direktno, piše da je Stajić rekao da su se njih četvorica vozila u dva automobila, a da je on sa jednim od njih, bio u vozilu koje je u vlasništvu Matovića: „…ja i Radosav [Šljivančanin] smo vozilom ‘škoda superb’, koje je vlasništvo mog prijatelja Nenada Matovića, krenuli u Crnu Goru…“.

U izjavi za BIRN, Stajić je negirao i informacije o tome da su Peković i Matović sarađivali sa Pleskonjićem i njegovim pokojnim tastom na projektu Royal Gardens na Zlatiboru, a rekao je i da se ne seća u čijem je vlasništvu bila “škoda superb” u kojoj je bio sa prijateljem kada ih je 2021. godine zaustavila i zadržala crnogorska policija.

„Prvo ovo nije tačno da Nenad Matović i Peković imaju veze sa ovim objektom, to je netačna informacija, odmah da vam kažem.“

Na opasku novinara BIRN-a da je Balkan G.S Chance radio tehničku proveru dokumentacije i da to piše u građevinskoj dozvoli, odgovorio je da to ne zna, ali i da to svakako nema veze.

Matović je, kao što je do 2022. bio i Pleskonjić, jedan od manjinskih suvlasnika kockarnica Mozzart. Vlasnik je i suvlasnik većeg broja firmi u Beogradu, Prijepolju i na Zlatiboru, na kom poseduje ugostiteljski objekat i šest parcela, od kojih jednu sa Raskom Pleskonjićem površine od skoro 22.000 kvadrata.

Matović, takođe, u vlasništvu ima i brojne nepokretnosti, od kojih su mnoge ozakonjene ili se pak nalaze u ozakonjenim objektima. Na primer, šest poslovnih prostora u tržnom centru na uglu Ustaničke ulice i Vojislava Ilića.

Zatim, sa suprugom je suvlasnik petosobnog stana u zgradi u Baba-Višnjinoj ulici koja je, takođe, ozakonjena. Investitor te zgrade je preduzeće Stefial, čiji je suvlasnik do kraja 2023. godine bio Dejan Stanković, nekadašnji fudbalski reprezentativac Jugoslavije i Srbije. Ova zgrada ozakonjena je 2018. godine, iako tada uopšte nije postojala. Matovići imaju i deo bazena u Stankovićevom kompleksu, u Kursulinoj ulici.

Zlatiborska razglednica

Kompleks sa najvećim brojem spratova na Zlatiboru – Royal Gardens

Novinari BIRN-a, boraveći na Zlatiboru u julu 2024. godine, obišli su Royal Gardens, čiji se apartmani prodaju po ceni od 2.150 evra do 2.900 evra bez uračunatog PDV-a, ukoliko apartman uplaćujete neposredno pre useljenja. Prema informaciji koju smo dobili od investitora, 90 odsto apartmana već je bilo prodato.

Pleskonjić, uz ovaj projekat u koji investira zajedno sa Stajićevom suprugom, gradi još jedan veliki kompleks, na mestu nekadašnje autobuske stanice, koji je po visini približan Royal Gardensu. 

Balkan G.S. Chance, čiji su vlasnici uz Pleskonjića i Nikola Peković i Nenad Matović, zida kompleks Balkan Square, koji je nadmašio Royal Gardens. Ukupna bruto površina ovog objekta, prema građevinskoj dozvoli, iznosi oko 75.600 kvadratnih metara. U okviru kompleksa, umesto stare, predviđena je nova autobuska stanica.

Vrednost radova kompleksa Balkan Square iznosi 9,07 milijardi dinara (oko 77,5 miliona evra) | Foto: BIRN

Prema podacima iz građevinske dozvole, izmenjene u avgustu 2023. godine, Balkan Square ima manju spratnost od Royal Gardens-a. Međutim, iako ima manje nadzemnih etaža od Royal Gardens-a, ukupno 10, u ovom slučaju investitor se dosetio da izgradi i dve galerije, pa iznad tri nivoa podruma, kompleks u nadzemnom delu ima prizemlje sa galerijom, osam spratova i potkrovlje, takođe sa galerijom.

Ovaj objekat će, prema podacima iz građevinske dozvole, tako imati visinu od skoro 45 metara, iako je zvanično – prema podacima opštine Čajetina – najviši objekat na Zlatiboru Royal Gardens sa 43 metra.

Objekat Balkan Square, prema podacima iz građevinske dozvole, sastoji se od četiri lamele, a u sklopu kompleksa, predviđena je i autobuska stanica | Foto: BIRN

U prospektu koji su novinari BIRN-a uzeli na prodajnom mestu Balkan G.S. Chance koji se nalazi odmah prekoputa kompleksa u izgradnji, navodi se da „luksuzno stambeno-poslovni kompleks Balkan Square“ čine lamele koje se grade fazno, da se sastoje od 637 stambenih jedinica i višenamenskih komercijalnih objekata. Na prodaju su garsonjere, jednosobni i dvosobni stanovi.

Prodajno mesto za apartmane u kompleksu Balkan Square na mestu bivše autobuske stanice u centru Zlatibora | Foto: BIRN

Kompanija Balkan G.S. Chance u vlasništvu Nikole Pekovića, Nenada Matovića i Raska Pleskonjića na Zlatiboru ima još nekoliko velikih projekata. 

Ova firma podigla je tri vile, nanizane jedna uz drugu: Peković Blue, Vila Peković i Vila Peković Green. Vila Peković i Vila Peković Green su ozakonjene, a Peković Green je ozakonjena rešenjem Opštine Čajetina iako 2015. godine gradnja nije ni počela, što je zakonski uslov za ozakonjenje. Na satelitskim snimcima vidi se da se te godine na ovoj parceli nalazila porodična kuća.  

Prema snimcima GeoSrbija, Vila Peković (na fotografiji iznad), koja se nalazi na parceli 4571/20 je počela da se zida pre novembra 2015. godine, što je u zakonu označeno kao uslov za ozakonjenje. Međutim, veći deo objekta nije bio završen u konstruktivnom smislu, odnosno deo objekta nije bio pod krovom, što je zakonski osnov za ozakonjenje. Rešenje o ozakonjenju, Opština Čajetina izdala je u decembru 2017. godine | Foto: BIRN

U centru Zlatibora, u blizini autobuske stanice, uz prodajno mesto apartmana Royal Gardens, čiji su suinvestitori Bojana Stajić, supruga Nemanje Stajića i Rasko Pleskonjić, koji je sa Stajićem privođen u Crnoj Gori, smešteno je i prodajno mesto firme Gold invest gradnja u suvlasništvu Aleksandre Matović, supruge Nenada Matovića.

U centru Zlatibora jedno pored drugog nalaze se prodajna mesta apartmana Royal Gardens, čiji su suinvestitori Bojana Stajić i Rasko Pleskonjić i firme Gold invest gradnja, čija je jedna od vlasnica Aleksandra Matović, supruga Nenada Matovića Ćela | Foto: BIRN

Gold invest gradnja prodaje apartmane u vilama u kojima su se cene u julu prošle godine kretale od 1.700 do 2.000 evra po kvadratnom metru bez PDV-a. Jedna od vila Gold invest gradnje podignuta je na zajedničkoj parceli sa Balkan G.S. Chance, odmah pored objekta Peković Blue.

Vila investitora Gold invest gradnja levo i desno Vila Peković Blue | Foto: BIRN

Zgrada u vlasništvu Gold invest gradnje, firme u suvlasništvu Aleksandre Matović, ima površinu od preko 2.100 kvadratnih metara. Zgrada ima tri suvlasnika, a jedan od njih je i Bojana Tomašević, supruga Vladimira Tomaševića, takođe jednog od suvlasnika lanca kockarnica Mozzart. 

Bojana Tomašević je i bivša poslovna partnerka Ljiljane Božović, supruge Zvonka Veselinovića. Njih dve su bile vlasnice kompanije Ramid, a ova firma izgradila je u Učiteljskom naselju u Beogradu zgradu u kojoj upravo Matovići imaju stan od 156 kvadrata i pet garažnih mesta. Zgrada je ozakonjena.

Novinari BIRN-a su na Zlatiboru pronašli veći broj objekata ove umrežene građevinske ekipe. 

Dok Pekovićev, Pleskonjićev i Matovićev Balkan G.S. Chance u katastar ima upisano 211 nekretnina na Zlatiboru, firma Gold invest gradnja Matovićeve supruge i Bojane Tomašević na Zlatiboru ima 44 nekretnine.

Sa Bojanom Tomašević, Matovićeva supruga Aleksandra ima i firmu Unico gradnja iz Beograda. 

Unico gradnja u beogradskom Velikom Mokrom Lugu u Beogradu poseduje ozakonjenu petospratnicu površine od skoro 3.200 kvadrata. Ovaj objekat nije vidljiv na snimcima RGZ-a iz 2015/16. Prema Zakonu o ozakonjenju, ozakonjen može biti onaj objekat koji je konstruktivno završen pre novembra 2015.Rekorder po broju nepokretnosti ipak je Pleskonjićev Stan projekt. Između ostalog, ova firma na beogradskoj Zvezdari u ulici Mis Irbijeve vlasnik je dvospratne zgrade sa potkrovljem, koje je upisano po zakonu o ozakonjenju. U leto 2019. godine, u prizemlju te zgrade nalazila se kancelarija firme Ramid, koja je tada bila u suvlasništvu Ljiljane Božović, supruge Zvonka Veselinovića, što je tada zabeležila i kamera BIRN-a.

U zgradi Stan projekta Raska Pleskonjića na Zvezdari, 2019. godine bila kancelarija firme Ramid, tada u suvlasništvu Ljiljane Božović, supruge Zvonka Veselinovića | Foto: BIRN, jul 2019. godine

Stajić i porodična imovina

Nemanja Stajić, bivši sekretar za ozakonjenje objekata u Beogradu, zvanično ne poseduje imovinu, ali njegova porodica ima najmanje 83 nekretnine po Srbiji, od kojih su najmanje dve zgrade u Beogradu ozakonjene iako nisu bile vidljive na satelitskom snimku iz 2015. godine, upravo u periodu kada je on bio na čelu sekretarijata za ozakonjenje. 

Stajić je bio na čelu Sekretarijata za legalizaciju, docnije preimenovanog u Sekretarijat za ozakonjenje objekata, od maja 2014. do jula 2022. godine. Njegove imovinske karte pokazuju da je, u trenutku stupanja na funkciju sekretara, imao u vlasništvu samo jedan automobil, marke pežo.

Poslednji izveštaj iz 2022. godine pokazuje da nema auto, ni nekretnine, ali – za razliku od prethodnih izveštaja – u rubrici „depoziti i štedni ulozi”, piše da ih ima. Njegova plata kretala se između 94.800 i 147.000 dinara.

Međutim, BIRN otkriva da članovi njegove porodice – brat, snaja, supruga i njihovi roditelji – poseduju značajan broj nepokretnosti, ali i firmi i poslovnih građevinskih poduhvata. 

Nepokretnosti poseduju u Beogradu, na Zlatiboru i u drugim mestima u Srbiji. Neki od tih objekata građeni su bez neophodnih dozvola, a potom ozakonjeni. 

Danas 68-godišnja Branka Jović je nosilac prava na dve zgrade, jedne stambene i jedne poslovne, koje zajedno imaju gotovo 3.000 kvadrata.

Obe zgrade su ozakonjene, a poslovna je ozakonjena, iako nije vidljiva na satelitskom snimku iz 2015. godine, što je neophodan zakonski uslov da bi objekat uopšte i ušao u proces ozakonjenja.

U vreme ozakonjenja tih objekata, na čelu Sekretarijata za poslove ozakonjenja objekata Grada Beograda, bio je njen zet Nemanja Stajić.

Osim Stajićeve tašte, ozakonjene objekte u vlasništvu ima i njegov brat Novak Stajić.

Kako je BIRN pisao, sada tridesetdevetogodišnji bivši stečajni upravnik Novak Stajić u Beogradu poseduje ili je bio u vlasništvu nepokretnosti koje su zidane bez dozvola, a potom ozakonjene rešenjima koje je izdao Sekretarijat, kojim je upravljao njegov rođeni brat, Nemanja.

BIRN je ranije utvrdio u tekstu o ulozi Nemanje i Novaka Stajića u poslovima divlje gradnje,  da je jedna zgrada u Mirijevu, koja je docnije dospela u vlasništvo firme Loyal Trust Novaka Stajića, prethodno ozakonjena, iako 2015. godine gradnja nije ni počela, što se vidi na satelitskom snimku. 

“Lagali ste… prvo objekat, laž, slobodno možete da napišete da sam rekao da je laž! Objekat u Đuze Stojiljkovića nije ozakonjen na mog brata, moj brat je kupio objekat, znači pišete laži. Za svaku laž, koja bude u tekstu, sto tužbi. Evo sad vam obećavam, nećete izaći iz suda godinu dana, godinu dana nećete izaći iz suda, sto tužbi ću vam sasuti!”, rekao je Nemanja Stajić u razgovoru za BIRN, dodajući da je odgovornost da utvrdi da li je zgrada postojala pre 2015. godine, imala inspekcija opštine Zvezdara.

U tekstu BIRN-a o kom Stajić govori, međutim, jasno je napisano da je vlasnik objekta u vreme ozakonjenja bio Ivan Komatina, koji je pet meseci kasnije, zajedno sa Novakom Stajićem, osnovao firmu Loyal Trust, u čije vlasništvo je Komatina preneo i navedenu zgradu. Docnije Komatina napušta firmu, pa ona, zajedno sa nepokretnostima, ostaje u stoprocentnom vlasništvu Novaka Stajića. Kada je BIRN objavio tekst o pomenutoj zgradi, Nemanja Stajić nije želeo da odgovara na pitanja, već je i tada, samo zapretio tužbom. 

Inače, Ivan Komatina priveden je 20. februara zajedno sa braćom Stajić.   

Novak Stajić je vlasnik i sedam stanova i četiri parking mesta u zgradi u Kraljice Natalije 29, koja je takođe nelegalno zidana, pa potom ozakonjena. Na njegovu firmu Loyal Trust se vode još tri poslovna prostora u ovoj zgradi, od ukupno 780 kvadrata. U vreme ozakonjenja, zgrada je, baš kao i u slučaju objekta u Mirijevu, bila u vlasništvu Ivana Komatine. Ovaj objekat je ozakonjen u junu 2019. godine, desetak dana nakon što su Komatina i Novak Stajić osnovali firmu Loyal Trust, u koju je, poput zgrade na Mirijevu, u vlasništvo unet i poslovni prostor od 173 kvadrata smešten u stambeno-poslovnoj zgradi u ulici Kraljice Natalije 29. 

Stajić je u izjavi za BIRN rekao da nikada nije zloupotrebio svoj položaj, da nije imao uticaj na izdavanje rešenja o ozakonjenju objekta čiji je investitor bila njegova tašta, niti da je imao uticaja na ozakonjenje objekata u kojima njegov brat ima nepokretnosti. Kao što smo već napomenuli, Stajić je zapretio da će protiv BIRN-a podneti 100 tužbi i da godinu dana nećemo izaći iz suda.  Isto je, uz brojne uvrede, rekao i njegov brat Novak Stajić.

U jednoj ozakonjenoj zgradi na skupocenoj lokaciji u ulici Neznanog junaka na Dedinju, kako je BIRN pisao ranije, Novak Stajić, zajedno sa suprugom, poseduje stan od 260 kvadratnih metara i dve garaže.

Do Novakovog stana u zgradi u Neznanog junaka, nalazi se i jedan od 308 kvadrata, koji po podacima iz katastra, pripada roditeljima Nemanje Stajića. Zanimljiv je, međutim, podatak koji otkriva građevinska dozvola za objekat Royal Gardens na Zlatiboru, u kom je kao adresa stanovanja Bojane Stajić, supruge Nemanje Stajića, upisan upravo ovaj stan Stajićevih roditelja.

Porodično blago: Šta poseduju Stajići 

Supruga Nemanje Stajića, Bojana Stajić, pored investicije na Zlatiboru i firmi Royal Gardens i North Retail Star, jedna je od 50 suvlasnika na parceli na Zlatiboru, površine 9.200 kvadrata, kao i tri parcele, na gradskom građevinskom zemljištvu u beogradskom naselju Beli potok, na obroncima Avale, ukupne površine od gotovo 11.700 kvadrata.

Osim supruga braće Stajić, među 50 suvlasnika na parceli na Zlatiboru su i pojedini sportisti: Luka Bogdanović, bivši košarkaš, Ivica Dragutinović, bivši fudbaler, Nemanja Tubić, takođe bivši fudbaler. Suvlasništvo na parceli ima i nekoliko firmi, među kojima je preduzeće Sanidei iz Obrenovca. Sanidei je preduzećе koje je bilo investitor luksuznog objekta na beogradskom Senjaku u kom od 2018. stanuje aktuelni ministar finansija Siniša Mali, o čemu je BIRN ranije pisao | Foto: BIRN

Firma North Retail Star je registrovana na adresi Vukice Mitrović 26 u Beogradu, na kojoj se nalazi jedna sadašnja i jedna bivša firma Novaka Stajića, brata njenog supruga – Loyal Trust i Loyal Building, koji je Novak Stajić prodao 2020. godine.

Odnedavno, na istoj adresi je još jedna firma, ali je ona, za razliku od ostalih, registrovana za ketering. To je preduzeće Alventino, koja je u vlasništvu supruge Novaka Stajića – Tijane, dok je on direktor. Firma je osnovana u junu 2024. godine. 

Supruga Novaka Stajića takođe je jedna od suvlasnica pomenute parcele na Zlatiboru. 

Brat bivšeg sekretara za ozakonjenje Novak Stajić sa suprugom, osim stana na Dedinju u Neznanog junaka od 257 kvadratnih metara i dve garaže, poseduje i zgradu na Voždovcu u ulici Jove Ilića 132. Uz njih dvoje, suinvestitor na izgradnji te zgrade bila je i firma Novaka Stajića, Loyal Trust. 

Kao imalac prava na objektu u katastar je upisan i Branko Kuzeljević iz Beograda. U svom vlasništvu, Kuzeljević ima i firmu Naša familia, koja je registrovana u Somboru za preradu mleka i proizvodnju sireva. Pored Kuzeljevića, jedan od tri vlasnika te firme je Damir Dragić, direktor preduzeća Insajder tim, koja je izdavač tabloida Informer. Dragić uz Dragana J. Vučićevića, poseduje i jedan odsto udela u vlasništvu Insajder tima. 

Zbog izgradnje objekta u Jove Ilića, tužbu je u februaru 2023. Prvom osnovnom sudu u Beogradu podnela vlasnica objekta koji se nalazi na parceli do stambenog objekta koji su zidali Stajići, Vera Tomović.

Vera Tomović je tužila Novaka Stajića i njegov Loyal Trust, jer, kako je navela u tužbi u koju je BIRN imao uvid, trospratni objekat sa povučenim spratom zidan u neskladu sa zadatim uslovima. U tužbi Vera Tomović, između ostalog, navodi da su na bočnom zidu koji je okrenut ka njenoj kući, Loyal Trust i Novak Stajić postavili 12 toplotnih pumpi koje “stvaraju nepodnošljivu buku u životnoj i radnoj sredini tužilje i članova njene porodice”. Tomovićeva dalje tvrdi da je Stajić na svom objektu izgradio ulazno stepenište i otvorenu ulaznu terasu, koja se nalazi na 1,1 metar od njene kuće. Takođe piše da zbog zauzimanja prostora za ulazno stepenište, ne postoji prilaz oko objekta za protivpožarno niti interventno vozilo. Sve tvrdnje, tužilja je potkrepila nalazima veštaka i fotografijama, ali je sud tužbeni zahtev odbio kao neosnovan, zbog toga što je po Zakonu o parničnom postupku, Vera Tomović morala da tuži sve suinvestitore, dakle i Tijanu Tomović Stajić. Vera Tomović je u januaru 2024. ponovo podnela tužbu, ovoga puta protiv svih – protiv bračnog para Stajić, firme Loyal Trust, Branka Kuzeljevića i protiv stambene zajednice zgrade u Jove Ilića 132. Prema podacima sa portala pravosuđa Srbije, Vera Tomović pokrenula je u januaru ove godine protiv istih osoba još jedan sudski postupak pred Drugim osnovnim sudom u Beogradu.

Bivša firma Novaka Stajića Loyal Building, u vreme kada je bila u njegovom vlasništvu, u junu 2020. Godine, dobila je građevinsku dozvolu za izgradnju jednospratne zgrade (Po+Su+Pr+1) ukupne površine 1.654 m2 sa 4 stana i 15 parking mesta u podzemnoj etaži u ulici Đorđa Radojlovića 5 na Dedinju.

Stajić je Loyal Building u novembru te godine predao novom vlasniku Andreji Petroviću, koji se i danas vodi kao vlasnik tog preduzeća, čije je sedište, međutim, i dalje na istoj adresi u ulici Vukice Mitrović 26 na Vračaru, na kojoj se nalazi i firma Novaka Stajića Loyal Trust.

Dve godine kasnije, investitor je tražio i dobio izmenu građevinske dozvole kojom mu je dozvoljeno da izgradi još jedan sprat | Foto: BIRN, 2022. godina

Novi vlasnik firme Loyal Building Andrija Petrović povezan je sa Nenadom Kokanovićem, od kog je 2020. godine preuzeo jednu njegovu građevinsku firmu. Kokanović je, kako je BIRN ranije pisao, vlasnik tri parcele u Mirijevu, koje se nalaze odmah pored zgrade koja je pripadala firmi Novaka Stajića Loyal Trust, ozakonjene iako je izgrađena posle 2015. godine. I objekti koji su zidani te 2022. godine na Kokanovićevim parcelama u Mirijevu, građene su bez građevinske dozvole. Ove zgrade i dalje nisu upisane u katastar.

Kokanović je, prema istraživanju BIRN-a, kupio i pojedine nepokretnosti kompanije Komgrap iz stečaja koji je vodio Novak Stajić. 

Novak Stajić, stečajni upravnik 

Dok se Nemanja Stajić na poziciji načelnika Sekretarijata za poslove ozakonjenja objekata nalazio od 2014. godine, njegov brat Novak je, kao diplomirani internacionalni menadžer, licencu stečajnog upravnika stekao u decembru 2013. godine. Novaku Stajiću je, prema informacijama koje je BIRN dobio od Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, licenca istekla 5. januara 2023. godine. Budući da nije podneo zahtev za njeno obnavljanje, izbrisan je iz imenika Agencije 12. januara iste godine. 

Prema nalazima BIRN-a, od 2014. godine do juna 2022. godine, Novak Stajić je vodio 15 stečajnih postupaka. 

Prema informacijama koje je BIRN od Agencije za licenciranje stečajnih upravnika dobio ranije, u junu 2022. godine, agenciji je do tog perioda bilo dostavljeno pet pritužbi bivših zaposlenih u preduzećima čije je stečajeve vodio Novak Stajić. Navodi o nepravilnostima su se odnosili na njegovo postupanje u različitim fazama stečajnog postupka, kao što su npr: zaštita imovine, prodaja imovine i dr. Međutim, nakon sprovedenih postupaka, Agencija je utvrdila da nisu postojale nepravilnosti u njegovom radu. 

Ipak, neke činjenice ostaju zabeležene – pojedina imovina iz stečaja preduzeća koje je vodio Novak Stajić, prodata je osobama koje se sa njim mogu povezati. 

Takav je slučaj sa prodajom zemljišta i objekta u kom je bio restoran Severac na beogradskoj Zvezdari. On je prodat na licitaciji u aprilu 2018. kao deo imovine kompanije Komgrap, kako bi se namirili poverioci te firme koja je od 2017. godine u stečaju. Stečajni upravnik Komgrapa tada je bio Novak Stajić. 

Prilikom prodaje, pomenuta imovina procenjena je na 57,7 miliona dinara (oko 493.000 evra), a prodata za upola nižu cenu – 28,8 miliona (više od 240.000 evra) izvesnom Miladinu Petričeviću. Petričević je već u maju iste 2018. godine osnovao preduzeće Babaroga 2018 doo, koje gazduje istoimenim restoranom, koji se nalazi u umeđuvremenu renoviranom objektu nekadašnjeg Severca.

Petričević je, međutim, već sledeće godine u novembru, udele Babaroge 2018 preneo na Branka Filipovića, uposlenika Novaka Stajića. Filipović je, naime, istovremeno radio i kao direktor Stajićeve firme Loyal Building. Kada je Stajić tu firmu prodao 2020. godine, ona je ostala na istoj adresi, na kojoj su i druge firme porodice Stajić, a i Filipović je ostao na poziciji direktora.

U APR-u se od jula 2020. pa sve do danas, kao vlasnik preduzeća Babaroga 2018 doo, vodi Miloš Ilić, inače generalni direktor državne firme Jugoinspekt. 

U nameri da provere glasine o tome da su neformalni vlasnici Babaroge zapravo braća Stajić i da taj restoran, navodno, stalno posećuju, novinari BIRN-a su u Babarogi bili dva puta. Jednom u leto 2022, a drugi put početkom 2024. godine. Oba puta tamo su tamo zatekli Stajiće. Prvi put su obojica sedela u bašti restorana, a drugi put u sali restorana za jednim stolom sedeo je sam Novak Stajić.  

Boravak novinara u Babarogi primetio je i Nemanja Stajić, koji je to sam pomenuo u telefonskom razgovoru sa novinarkom BIRN-a. Taj deo razgovora počeo je Stajićevim tvrdnjama da „zna ko BIRN plaća“ da piše o njemu. 

BIRN: A ko, ko nas plaća?

Stajić: Pa znate i Vi i ja..

BIRN: Ja zaista ne znam, baš bih volela da čujem od Vas.

Stajić: Znate, znate da ste dolazili u restoran Babaroga da me špijunirate i slikate da li sam tamo. Je l’ tačno to, je l’ tačno ili nije? Recite! Došli ste tamo da slikate i da vidite da li sam ja tamo ili nisam…

BIRN: Dobro, a imate li neke veze sa restoranom Babaroga?

Stajić: Pa nemam, imam, jer idem tamo da jedem, zato što mi je lepo.

BIRN: A Vaš brat?

Stajić: Pa kako.. pa evo proverite da li ima, molim Vas napišite…

BIRN: Bio je stečajni upravnik Komgrapa…

Stajić: Pa šta ako je bio stečajni upravnik, pa sad ne razumem.

I Novak Stajić je u telefonskom razgovoru za naš portal pre desetak dana, komentarisao posetu novinara BIRN-a restoranu Babaroga. 

“Vidite, samo jednu stvar da vam objasnim, vi ste novinar, niste vi sudija, zapamtite, vi ste novinar… mislio sam da ste bolji novinar, mislio sam da ste stručniji, međutim, gospođo, vi treba da uzmete malo da sednete i da biste savladali neku materiju, morate da pročitate određene zakone, da nešto znate, ne možete informacije da prikupljate na ulici, pošto ste i dolazili tamo (Babaroga, prim. aut.) da me snimate, znam ja sve to, gospođo, nemojte da mislite da je neko lud, niko nije lud, znam ja sve šta vi radite, ali ja vas sad preklinjem, sve to objavite, pa ćete da vidite na sudu da sve to i dokažete….”, rekao je Novak Stajić u telefonskom razgovoru, pozvavši novinarku nakon što je video mejl sa konkretnim pitanjima o njegovim građevinskim poslovima i poslovima stečajnog upravnika.

Stajić je, međutim, izbegao da odgovori na konkretno pitanje o njegovoj vezi sa Brankom Filipovićem, direktorom bivšeg Stajićevog preduzeća Loyal building, koji je 2019. godine istovremeno postao i vlasnik preduzeća Babaroga. 

„A što vas interesuje preduzeće Babaroga objasnite vi meni…“ 

Kada mu je predočeno da je taj restoran prodat kao deo imovine Komgrapa, čiji je on bio stečajni upravnik, Stajić je to negirao:

“E vidite, pa nije tačno, gospođo…”

Na molbu da kaže šta je tačno, odgovorio je odrično:

“Pa neću, pa ko ste vi da ja vama pričam šta je tačno… ko ste vi da ja vama odgovorim, ko ste vi da ja vama pričam, jesam li ja javni funkcioner? E evo sad vas preklinjem, objavite, objavite to, molim vas, evo sad imam tri tužbe po ovom pitanju, tri tužbe imam…”, rekao je Novak Stajić, koji je do kraja razgovora izbrojao da ima čak 42 tužbe protiv BIRN-a, za koji je tvrdio i da ga reketira.

Na pokušaje da se razjasne njegove optužbe, Stajić je odgovorio serijom tvrdnji, počevši sa optužbom da je redakcija BIRN-a „kriminalna organizacija, reketaška…“

Na pitanje „Kako mi to vas reketiramo?“, Stajić je izneo ozbiljne optužbe, rekavši: „Pa reketirate tako što šaljete određene posrednike da vam ja plaćam u redakciji, ali nikada ni jedan dinar vam, to ću na sudu da ponovim…“ Kada je novinarka pokušala da razjasni koje ljude šalje BIRN, Stajić je odgovorio: „Tako je, tako je“, ali je odbio da otkrije identitete tih „posrednika“, već je rekao kako će sve kazati na sudu: „To ću na sudu da kažem, neću vama da kažem“.

Kada mu je ukazano na ozbiljnost optužbi, Stajić je ponovo zapretio tužbama, iznoseći tvrdnje da je novinarka napisala „gluposti“, a zatim objasnio: “Ovo što sam ja video na brzinu, ja sam trenutno u fitnesu na traci, ja ovo što sam na brzinu video (pitanja koja mu je BIRN uputio mejlom, prim. aut.), imam sigurno jedno pet tužbi da podnesem, zato što lupetate prvo za Komgrap da je prodato ispod vrednosti… vi ne znate zakon, gospođo, kad naučite zakon, onda treba da uzmete da postavite pitanje”. Do kraja razgovora, umesto odgovora na konkretna pitanja, Stajić je nastavio sa pretnjama, govoreći da je sve što je rekao zapravo dobronamerni savet, dok je optuživao redakciju BIRN-a da je „reketaška organizacija“, dodajući i da su „isplivali podaci ko vas finansira i šta radite, čime se bavite“.

Restoran Babaroga bio je jedan od ugostiteljskih objekata koji je na dan studentske akcije “generalni štrajk” u januaru ove godine, nudio besplatnu kafu

Na istoj parceli na kojoj se nalazio nekadašnji restoran Severac, danas Babaroga, prodato je još nekoliko objekata iz stečajne mase Komgrapa. U junu 2021. prodata je upravna zgrada za 2,9 miliona dinara i još jedan zidani objekat za nešto više od 600.000 dinara. Kupac je bio već pomenuti Nenad Kokanović, vlasnik tri parcele u Mirijevu, koje se nalaze odmah pored zgrade koja je pripadala firmi Novaka Stajića Loyal Trust, a koja je ozakonjena, iako nije bila izgrađena 2015. godine što je zakonski uslov. 

Kokanović sa Republikom Srbijom, Gradom Beogradom i još jednim fizičkim licem, deli vlasništvo nad parcelom u ulici Pante Srećkovića 9 na Zvezdari. Površina parcele iznosi skoro 5.900 kvadratnih metara. Na njoj se, prema katastru, nalazi 13 objekata, od kojih četiri sa najvećom površinom u osnovi objekta, pripadaju preduzeću Komgrap čiji je stečaj vodio Novak Stajić. Za ostale objekte, koji su građeni bez dozvole, vlasnik nije utvrđen. 

Novak Stajić vodio je i stečajni postupak sportskog centra Kovilovo u Vojvodini. Ovu firmu je iz stečaja kupio Aleksandar Radovanac poznat pod nadimkom Raki, po ceni upola nižoj od procenjene vrednosti. 

Stajić, u zgradi čiji je investitor bilo preduzeće BBSE Investments povezano sa Radovancem, poseduje već pominjani skupoceni i veliki stan u zgradi u ulici Neznanog junaka na Dedinju​.

Na zemljištu nekadašnjeg Sportskog centra Kovilovo, na površini od 26 hektara, koje je danas u vlasništvu Radovanca, nalazi se Kovilovo Resort koji, kako piše na sajtu ovog kompleksa, ima hotel, bazen, 20 otvorenih i zatvorenih sportskih terena. 

Novak Stajić poseduje nepokretnosti i van Beograda. U Žablju 17 nepokretnosti od kojih su četiri objekta ukupne površine od skoro 1.000 kvadrata, a ostalo su parcele površina na desetine hiljada kvadratnih metara. 

Roditelji i tazbina

Osim stana od 308 kvadrata u ulici Neznanog junaka na Dedinju, roditelji Nemanje i Novaka Stajića, u Beogradu poseduju i lokal na Voždovcu u ulici Vojvode Stepe površine 197 kvm. 

Na Zlatiboru imaju trosoban stan od 74 m2 u zgradi čiji je vlasnik je već pomenuta firma Balkan G.S. Chance Nikole Pekovića, Raska Pleskonjića i Nenada Matovića. U istoj zgradi, koja nosi naziv Peković Green, poseduju i garažu od 13 m2. Zgrada je u katastar upisana na osnovu Zakona o ozakonjenju. Prema snimcima Google Earth, objekat je zidan 2017, dok zakon predviđa da mora biti izgrađen pre novembra 2015. godine. 

U Malom Zvorniku, otac Nemanje i Novaka Stajića je suvlasnik na porodičnom stambenom objektu zidanom bez odobrenja za gradnju, a u dva sela u okolini Ljubovije poseduje veći broj parcela ukupne površine veće od tri fudbalska stadiona – 35.455 m2 šumskog i poljoprivrednog zemljišta. 

Značajnu imovinu ima i tašta Nemanje Stajića. Pored poslovne zgrade u Šejkinoj ulici od oko 1.400 kvadrata, koja je ozakonjena iako se ne vidi na satelitskom snimku iz 2015. godine, u Mirijevu ona poseduje tri, a u Velikom Mokrom Lugu četiri parcele. 

Na opštini Palilula u naselju Višnjica u ulici Zore Drempetić, na nju se vodi objekat ukupne površine 1.307 kvadrata koji je, takođe, upisan na osnovu Zakona o ozakonjenju. 

U Kikindi se na njeno ime vodi poslovna zgrada projektovane površine od 804 kvadratna metra. Objekat ima odobrenje za gradnju, ali nema upotrebnu dozvolu, piše u katastru. U njenom vlasništvu u Kikindi su i dve parcele. 

O imovini svojih roditelja Nemanja Stajić za BIRN kaže da nema ničeg spornog i da su sve što imaju zaradili. Kaže da ne vidi ništa sporno ni u tome što je kupio stan od 308 kvadrata na skupoj dedinjskoj lokaciji.

„Trideset pet godina je moj otac advokat, privatnik koji je završio fakultet, 39 godina, koji je završio fakultet pre 40 godina i jedini je advokat u mestu odakle sam ja došao. I šta, on nema pravo da kupi? A vi imate pravo da pitate odakle mrtvom čoveku nešto i da li je zaradio? Pa je l’ postoji neki postupak protiv njega, je l’ postojalo nešto”, odgovorio je Stajić. 

Zanimalo nas je i da li je imao bilo kakav uticaj na ozakonjenje objekta koji pripada njegovoj tašti u Šejkinoj ulici u Mirijevu. 

Stajić: Koja zgrada u Šejkinoj?

BIRN: Broj 25.

Stajić: Jesam li ja potpisao to rešenje? 

BIRN: Dakle, Vi ste u to vreme bili na čelu Sekretarijata za poslove i ozakonjenja.

Stajić: Pa šta, dobro, i?

BIRN: Dakle, jeste li imali ikakav uticaj?

Stajić: Ja ne razumem pitanje…

BIRN: Da li ste imali bilo kakvog uticaja na izdavanje rešenja o ozakonjenju? Dakle, da li ste koristili, zloupotrebili svoj položaj, najdirektnije?

Stajić: Da li sam ja zloupotrebio svoj položaj? Ne.

BIRN: Niste?

Stajić: Nikad.

BIRN: Nikad.. Dobro. Znači, to je koincidencija. Dakle, da se sva ta rešenja izdaju baš u trenutku…

Stajić: Dao sam Vam odgovor na pitanje. Jeste postavili pitanje? Dao sam Vam odgovor. Ne razumem šta. Vama se ne sviđa odgovor? Tačka, dalje.

Dalje smo Stajića pitali o ozakonjenu zgrade u Kraljice Natalije 29 u Beogradu, uz napomenu da je to rešenje lično potpisao.

„Dobro, i? Pa nije ozakonjen na mog brata i to vrlo dobro znate, je l’ tačno”, odgovorio je Stajić dodavši da je ta zgrada izgrađena 15 godina ranije. 

„Ne, nikakav uticaj nisam imao na to ozakonjenje. Tačka, dalje”, bio je Stajićev odgovor, uz još jedno upućeno upozorenje:

„Sve ćemo mi to da ispitamo. Rekao sam Vam, otac mi je advokat, ja sam pravnik, žena mi je pravnik. Jedva čekam to da objavite. Oni nisu javne ličnosti… Ja ću lično da ih molim da pokrenu postupke protiv vas za naknadu duševnog bola”, reči su kojima je Stajić završio svoju izjavu za BIRN.

Saradnik na istraživanju: Radmilo Marković