Suđenje u predmetu Asomakum, koje je ušlo u sedmu godinu, i dalje je na početku. Nakon niza odlaganja, ni današnje ročište nije održano, jer se u sudnici nisu pojavili okrivljeni Vladimir Antić, Mladen Aković i Safet Feković.
Branioci Mladena Akovića i Safeta Fekovića rekli su da su zdravstveni problemi razlog njihovog izostanka, dok je razlog zbog kog u sudnicu nije došao Vladimir Antić ostao nepoznat.
Optužnica se bavi transakcijama iz 2009. i 2010. godine između fantomskih firmi, koje su navodno osnovane radi pranja novca i izvlačenja budžetskih sredstava, i deset legalnih preduzeća. Petorica optuženih se terete za pranje novca, a optuženi su i za prevaru zbog osnivanja fantomskih firmi uz korišćenje falsifikovanih ličnih karata. Među tim firmama je i Asomakum, registrovan na ime Andreja Vučića, brata srpskog predsednika.
Na današnjem ročištu optuženi u ovom predmetu, trebalo je da drugi put od početka suđenja, iznesu svoju odbranu. Naime, u jesen 2023. godine ovaj postupak vraćen je na početak, jer je predmet umesto dotadašnje sutkinje Vesne Božović Milošević, koja je otišla u penziju, preuzela sutkinja Ivana Ramić.
Zbog niza uzastopnih odlaganja, uglavnom uzrokovanih izostankom optuženih, postupak u slučaju Asomakum već pola godine stagnira. Zato je sutkinja Ramić danas nastojala da održi ročište, uprkos izostanku trojice optuženih, planirajući da sasluša prisutnu trojicu okrivljenih – Dragoslava Joksimovića, Aleksandra Jovića i Gorana Boškovića – koji su optuženi po prvoj tački optužnice za krivična dela prevara i pranje novca.
Međutim, advokati okrivljenih su se tome usprotivili. Dragoslav Otašević, branilac prvookrivljenog Joksimovića, istakao je da nisu prisutni svi optuženi iz prve tačke optužnice, uključujući Mladena Akovića. Takođe je naveo da bi tokom iznošenja odbrane prisutnih okrivljenih, pravo na postavljanje pitanja imali i optuženi koji su bili odsutni, a koji se terete po drugim tačkama optužnice, za druga krivična dela. Zbog toga je konstatovao da takvo ispitivanje ne bi bilo svrsishodno, pa je predložio odlaganje ročišta.
Ovaj predlog podržali su i ostali advokati, nakon čega je sutkinja Ramić odlučila da ročište ipak odloži, a naredno je zakazala za 30. maj ove godine.
Hronologija slučaja Asomakum
Optužnica u slučaju Asomakum podignuta je u maju 2017. godine, dve godine nakon hapšenja 18 osoba osumnjičenih za izvlačenje budžetskih sredstava i pranje novca preko fantomskih firmi, uključujući Asomakum, registrovan na ime Andreja Vučića, brata predsednika Srbije. Firmu su optuženi navodno osnovali koristeći falsifikovane lične karte.
Nakon više odlaganja pripremnih ročišta i glavnog pretresa tokom 2019. godine, optuženi su se o krivici prvi put izjasnili u zimu 2020. godine. Okrivljeni su izneli svoju odbranu, ali zbog velikog broja odlaganja ročišta tokom narednih godina, nije započelo ni saslušavanje svedoka. U međuvremenu je promenjen i sudija, pa je suđenje 2023. godine počelo ispočetka. Usled dugog trajanja postupka, došlo je do apsolutne zastare za četvoro okrivljenih, jedan je preminuo, dok se okrivljenom Nemanji Periću, koji je u bekstvu, sudi u odsustvu.
Optužnica se fokusira na transakcije iz 2009. i 2010. između fantomskih firmi i deset legalnih preduzeća. Petorica optuženih terete se za pranje novca i za prevaru zbog osnivanja fantomskih firmi, a ostali za zloupotrebu položaja odgovornog lica.
Hapšenja su usledila 2015. godine, nakon što je poslanik Zoran Živković 2014. izjavio da je Andrej Vučić vlasnik Asomakuma. Andrej Vučić je 2016. godine podneo tužbu za poništavanje osnivačkog akta firme, što je sud potvrdio, u trenutku kada je istraga u ovom krivičnom predmetu bila u toku. Istraga je trajala dve godine.
BIRN slučaj prati od početka, a svi tekstovi su dostupni na našem sajtu.
Napomena: Suđenje u ovom slučaju je i dalje u toku. Krivica se utvrđuje pravosnažnom presudom. Novinar, glavni urednik i izdavač ne odgovaraju za štetu ako je informacija verno preneta iz sudskog postupka i ukoliko je novinar postupao sa dužnom novinarskom pažnjom.