Sudsko veće, kojim predsedava sudija Zoran Ganić, donelo je naredbu da se sprovede sudsko-medicinsko veštačenje zdravstvenog stanja prvookrivljenog u predmetu „Jovanjica“, Predraga Koluvije.
“S obzirom na to koliko se dugo Koluvija ne pojavljuje na suđenju, kao i imajući u vidu njegove društvene aktivnosti, sud donosi naredbu da se izvrši veštačenje njegovog zdravstvenog stanja”, obrazložio je odluku sudija Ganić.
Naredbom je predviđeno da veštačenje obavi Institut za sudsku medicinu, koji će odrediti jednog ili više stručnjaka za davanje mišljenja. Veštaci će izvršiti uvid u medicinsku dokumentaciju dostavljenu sudu, kao i u dokumentaciju iz svih zdravstvenih ustanova u kojima je Koluvija lečen, kako bi se utvrdilo da li je sposoban da prati suđenje u ovom predmetu.
Institut je obavezan da sudu dostavi nalaz u roku od 30 dana. Veštaci su upozoreni da su sve činjenice do kojih dođu u vezi sa ovim veštačenjem poverljive, te da je lažno davanje stručnog mišljenja protivno zakonu.
Sudija Ganić je na kraju naveo da će sud u narednim danima Institutu dostaviti zvaničnu naredbu za sprovođenje veštačenja.
U ponovljenom suđenju pred Specijalnim sudom za organizovani kriminal u Beogradu ranije se stalo kod iznošenja odbrane okrivljenih, ali su neki od njih odbili da se brane dok se u sudnicu ne vrati prvookrivljeni Predrag Koluvija, koji se već više puta nije pojavljivao na ročištima, pozivajući se na navodne srčane probleme. Na ročištu održanom 8. maja, postupak je zbog toga privremeno razdvojen u odnosu na njega, s obzirom na to da je, prema dostavljenoj dokumentaciji, bio u postoperativnom oporavku nakon operacije srca. Zbog njegovog odsustva, na ročištu 27. maja, okrivljeni iz oba spojena postupka — radnici sa imanja Jovanjica, kao i pripadnici policije, BIA i VOA — odlučili su da odlože iznošenje svojih odbrana, navodeći da će to učiniti tek nakon što Koluvija iznese svoju odbranu za Jovanjicu 2, što do sada nije učinio.
Pošto se ni danas nije pojavio na suđenju, a Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) je još 9. maja ove godine, kako je ranije pisao BIRN, podnelo predlog za sudsko-medicinsko veštačenje Koluvijinog zdravstvenog stanja, sudsko veće je donelo pomenutu naredbu.
Kako je u TOK-u ranije rečeno za BIRN, “predlog za veštačenje podnet je imajući u vidu činjenicu da je dostavljena (zdravstvena) dokumentacija, po mišljenju Javnog tužilaštva za organizovani kriminal, neadekvatna i kao takva nije mogla biti osnov za opravdano neprisustvovanje okrivljenog na glavnom pretresu”
Takođe, TOK je 6. juna podneo Višem sudu u Beogradu predlog za određivanje pritvora Predragu Koluviji, ali je Krivično-vanpretresno veće zaključilo da je predlog TOK-a za određivanje pritvora Koluviji preuranjen i da se pre donošenja odluke o toj ili nekoj blažoj meri, mora sprovesti medicinsko veštačenje dokumentacije okrivljenog.
Podsetimo i da je BIRN ranije pisao da je Koluvija, 23. maja, prisustvovao koncertu Jelene Tomašević. To se dogodilo između dva ročišta – onog održanog 8. maja, kada je sud obavešten o njegovoj zdravstvenoj sprečenosti da prisustvuje suđenjima, i onog održanog 18. juna, na kojem se ponovo nije pojavio zbog istih razloga. Fotografiju s koncerta na društvenoj mreži X (bivši Twitter) objavila je advokatica Aleksandra N. Adrić, poznata i kao Хаџи Александра (@Andricjeprezime).

Policajci se pojavili, ali još ne iznose odbranu
Na početku pretresa, sudija Zoran Ganić pozvao je okrivljene policajce iz ranijeg predmeta „Jovanjica 2“, Milana Kendiju i Zorana Baštovanovića, da iznesu svoju odbranu, budući da to nisu učinili na prethodnim ročištima zbog odsustva. Kendija je, kako je ranije navedeno, imao dve operacije, dok je advokat Stevan Sinđelić na prošlom ročištu dostavio izveštaj o zdravstvenom stanju Baštovanovića, u kojem je lekar preporučio strogo mirovanje u trajanju od mesec dana, uz mogućnost dodatnih pregleda.
Sudija Ganić iskoristio je priliku da, po izlasku okrivljenih radi iznošenja odbrane, upita i za njihovo trenutno zdravstveno stanje. Obojica su izjavili da se sada osećaju dobro, a Kendija je dodao da će u narednom periodu verovatno imati još neke medicinske intervencije.
Na prethodnom ročištu, održanom 18. juna, sudija Ganić upozorio je da će, ukoliko se optuženi koji su ranije izostajali ne pojave na današnjem suđenju, doneti naredbu o sudsko-medicinskom veštačenju zdravstvenog stanja za sve njih, uključujući i Kendiju i Baštovanovića.
Milan Kendija je rekao da smatra da treba da sačeka sa iznošenjem odbrane dok to ne učine svi koji se u optužnici nalaze pre njega. Zoran Baštovanović rekao je da će iskoristiti svoju pravo da odbranu iznese u daljem toku postupka.
Nastavljeno izvođenje pisanih dokaza
Ročište je potom nastavljeno izvođenjem pisanih dokaza – faza u kojoj je prethodno stao predmet Jovanjica 1, pre nego što je prošlog leta spojen sa predmetom Jovanjica 2 u jedinstveni krivični postupak.
Fazu izvođenja pisanih dokaza u predmetu Jovanjica 1 obeležila je višegodišnja pravna borba oko zakonitosti ključnih dokaza prikupljenih na imanju Jovanjica 18. novembra 2019. godine – uključujući oko 660 kilograma sušenog kanabisa, hiljade biljaka i rokovnike sa podacima o smenama radnika. Na zahtev odbrane, sudija Zoran Ganić je krajem 2022. izdvojio te dokaze zbog navodno nezakonitog pretresa na imanju Jovanjica, ali je Apelacioni sud to poništio i naložio saslušanje inspektora. Tokom 2023. svedočila su četvorica policajaca, dok se njihov šef Slobodan Milenković, tadašnji načelnik Odeljenja za narkotike beogradske policije i vođa akcije na Jovanjici, nije pojavio zbog bolesti. Iako je Ganić ponovo izdvojio dokaze u septembru 2023, Apelacioni sud je to preinačio i potvrdio njihovu zakonitost, a Vrhovni sud je kasnije odbacio zahtev za zaštitu zakonitosti, čime su sporna dokazna sredstva ostala u predmetu.
Tokom današnjeg pretresa ponovo je započeto izvođenje pisanih dokaza koji su već bili prezentovani tokom 2022. godine, s obzirom na to da okrivljeni iz predmeta „Jovanjica 2“ tada nisu prisustvovali tom delu postupka.
Izvođeni su dokazi koji se odnose na pretres imanja „Jovanjica“, obavljen 13, 14, 15. i 18. novembra 2019. godine, nakon što je policija upala na imanje i zaplenila biljke za koje Tužilaštvo tvrdi da predstavljaju psihoaktivni kanabis.
Takođe su pregledani zapisnici o pretresima stanova drugih okrivljenih, dokumentacija o privremeno oduzetim predmetima, kao i izveštaji o veštačenju zaplenjenih biljaka, koje je izradio Nacionalni centar za kriminalističku forenziku MUP-a Srbije.
U nastavku pretresa, advokati su izneli primedbe slične onima koje su već bile izrečene tokom izvođenja istih dokaza 2022. godine. Navodili su da su pojedini pretresi obavljeni nezakonito jer im nisu prisustvovali ni okrivljeni ni njihovi branioci, kao i da su neki predmeti, poput mobilnih telefona i drugih ličnih stvari, nezakonito oduzeti. Takođe su tvrdili da su sa biljaka pronađenih na imanju „Jovanjica“ skidani bar-kodovi kojima su bile obeležene, a koje, prema navodima odbrane, predstavljaju „lične isprave biljaka“.
Više puta se za reč javljao okrivljeni policajac iz predmeta „Jovanjica 2“, Radovan Bojović, koji je komentarisao zapisnike o pretresima i naveo da, s obzirom na njegovo dugogodišnje policijsko iskustvo, „takvi nezakoniti zapisnici nikada ne bi mogli da prođu“.
Bojović je komentarisao i ugovor o poslovnoj saradnji između firmi „Superior“ i „Jovanjica“, navodeći da je „Superior“ zapravo bio naručilac posla, odnosno proizvođač matičnih biljaka koje su kasnije uzgajane na „Jovanjici“. Dodao je da mu taj ugovor „zaista izgleda kao neki naučni rad“.
“S obzirom na to da postoji takav ugovor o poslovnoj saradnji, moje iskustvo govori da se u takvim situacijama ne postupa na način kako je ovde učinjeno. Postavljam pitanje: zašto je moralo da se na Jovanjicu upadne tako, kao Alibaba i 40 razbojnika? – rekao je Bojović.
Bojović je komentarisao i zapisnik o pretresu od 18. novembra 2019. godine, koji je već ranije bio predmet zahteva za izdvajanje iz spisa kao nezakonit. Naveo je da potpisnik tog zapisnika nije mogla biti Jelena Gemeri, zaposlena u firmi „Jovanjica“, jer je, kako tvrdi, takvo lice moralo biti „neko sa strane“.
Tokom pregledanja foto-dokumentacije Policijske stanice Stara Pazova, na kojoj su prikazane velike količine zaplenjenih biljaka na imanju „Jovanjica“, kao i njihovo uzimanje za veštačenje 13. i 14. novembra 2019. godine, advokat Aleksandar Živanović skrenuo je pažnju na detalj koji, kako je rekao, izaziva sumnju. Na fotografijama su vidljive fioke u kojima su pronađene „neke bočice“, ali, prema njegovim rečima, nije zabeleženo i navodno rešenje Vojnoobaveštajne agencije (VOA), koje je, prema optužnici, izdato na ime Predraga Koluvije i navodno pronađeno šest dana kasnije – u istoj toj fioci.
Na ove navode reagovao je tužilac Saša Drecun, istakavši da se na fotografijama vidi sadržaj samo jedne fioke, dok ostale fioke tada nisu ni bile pregledane, te njihov sadržaj nije mogao biti dokumentovan.
Drecun je komentarisao i ranije tvrdnje Predraga Koluvije da se u podzemnom delu imanja „Jovanjica“ nalazila prostorija namenjena genetici biljaka, navodeći da su upravo u toj prostoriji pronađene biljke koje su sadržale opojnu supstancu THC u koncentraciji od 4,53 do 17,54 procenata, što višestruko premašuje zakonom dozvoljeni maksimum od 0,3 odsto.
Na to je odgovorio advokat Aleksandar Živanović, rekavši da jeste tačno da se na snimku vidi samo sadržaj jedne fioke, ali da ne postoji mogućnost da neko poveruje da je policija prilikom pretresa otvorila samo tu jednu, a ostale nije.
Izvođenje pisanih dokaza biće nastavljeno na narednom ročištu, zakazanom za 10. jul.
Organizovani uzgoj marihuane i optužbe protiv bezbednosnih službi
Predrag Koluvija, suvlasnik imanja Jovanjica, optužen je kao organizator kriminalne grupe za uzgoj marihuane u oba spojena postupka. U Jovanjici 1, osim njega, optuženi su radnici sa imanja, dok su u Jovanjici 2 među optuženima šestorica pripadnika policije, BIA i VOA, kojima se na teret stavlja da su štitili imanje i odavali poverljive informacije.
Jedan od optuženih iz Jovanjice 1, Stevan Holić, u međuvremenu je preminuo, dok se pripadniku VOA, Saši Vujisiću, sudi u odsustvu.
Koluvija je uhapšen 13. novembra 2019. godine nakon što su ga zbog bahate vožnje na auto-putu Beograd–Niš zaustavili tadašnji načelnik beogradske policije Slobodan Milenković i njegov kolega Milan Isakov. Ta kontrola dovela je do otkrića više od 66.000 biljaka kanabisa na imanju Jovanjica. U akciji je učestvovao i inspektor Dušan Mitić, koji je svedočio 2023. godine, kao i Isakov, protiv koga je istog dana podignut optužni predlog za zloupotrebu položaja, što je ocenio kao pritisak zbog slučaja Jovanjica.
Zbog procena da im je bezbednost ugrožena, Milenković i Mitić su od 2023. godine pod zaštitom SAJ-a.
Napomena: Suđenje u ovom slučaju je i dalje u toku. Krivica se utvrđuje pravosnažnom presudom. Novinar, glavni urednik i izdavač ne odgovaraju za štetu ako je informacija verno preneta iz sudskog postupka i ukoliko je novinar postupao sa dužnom novinarskom pažnjom.