Tokom današnjeg ročišta preostala četvorica advokata optuženih, iznela su svoja uvodna izlaganja, čime je ova faza sudskog postupka završena. 

Suđenje će 8. maja ove godine, za kada je zakazano naredno ročište, formalno početi ispočetka, jer član sudskog veća Dragan Mirković odlazi u penziju. To je u skladu sa zakonom i trebalo bi da bude formalnost, što znači da ne bi trebalo da se ponovo iznose uvodna izlaganja i izjašnjavanja okrivljenih o optužnici. 

“Glavni pretres koji je odložen mora početi iznova ako se izmenio sastav veća, ali veće može, nakon izjašnjenja stranaka, rešenjem odlučiti da se svedoci i veštaci ne ispituju ponovo, nego da se izvrši uvid u zapisnike o njihovim iskazima datim na ranijem glavnom pretresu ili da, ako je to potrebno, predsednik veća ukratko iznese sadržinu tih izjava ili ih pročita. Protiv ovog rešenja žalba nije dozvoljena”, piše u Zakoniku o krivičnom postupku.

Današnje ročište je održano u odsustvu prvookrivljenog Predraga Koluvije i optuženog Stevana Holića, jer su obojica hospitalizovani. Koluvijin advokat Aleksandar Živanović rekao da je sud obavestio još 17. marta da je Koluvija hospitalizovan na Klinici za kardiohirirgiju i da je o tome sudu dostavio lekarski izveštaj. Vanja Jovanović Čupić, advokatica Stevana Holića,  rekla je da se okrivljeni nalazi u bolnici u Slankamenu i da je u “teškom stanju” i da će sudu naknadno dostaviti lekarski izveštaj. 

Odbrana je zbog ovoga tražila da se ročište odloži, ali je sudija Zoran Ganić, predsednik sudskog veća prihvatio predlog tužioca za organizovani kriminal Saše Drecuna da se pretres ipak održi, tako što će se postupak privremeno razdvojiti u odnosu na Koluviju i Holića.

Kao i na prethodnim ročištima, i preostala četvorica advokata okrivljenih – Saše Vujisića, koji je u bekstvu, Zorana Baštovanovića, Miloša Tofilovića i Slaviše Milinkovića – pobijali su dokaze na kojima se zasniva optužnica. Posebno su govorili o nezakonito pribavljenim dokazima, osporavali su veštačenja mobilnih telefona oduzetih od okrivljenih, i zahtevali da se ponovo ispitaju svi svedoci koji su svoj iskaz dali tokom suđenja u postupku Jovanjica 1. 

Sud je prošlog leta spojio slučajeve Jovanjica 1 i Jovanjica 2 u jedinstven proces. Predrag Koluvija, suvlasnik imanja Jovanjica, optužen je u oba postupka kao organizator kriminalne grupe za uzgoj marihuane. U slučaju Jovanjica 1, suđeno je Koluviji i devetorici zaposlenih na imanju za uzgoj kanabisa, dok se u Jovanjici 2 sudilo Koluviji i osmorici, uključujući šestoricu iz policije, BIA i VOA, optuženih za zaštitu imanja i odavanje poverljivih informacija.

„Kafkijanski postupak“: Odbrana negira krivicu i dokaze 

Svetislav Bojić, branilac Saše Vujisića, bivšeg pripadnika VOA, koji se već pet godina nalazi u bekstvu, rekao je da ostaje pri svojim prethodnim predlozima i ponovio je da osporava sve navode iz optužnog akta rekavši da Vujisić nema nikakve veze sa krivičnim delima koja mu se stavljaju na teret.

Bojić je zatražio da se ukine poternica za Vujisićem i rešenje o određivanju pritvora. 

“Mislim da je svima u interesu da se on pojavi u sudnici, ali smatram da niko normalan neće da dođe ako ni za šta nije kriv. “

On je takođe zatražio da se ukine mera napuštanja boravišta za Predraga Koluviju i Vuleta Bojovića rekavši da ta mera nema više nikakvog smisla, jer su u pitanju ozbiljni ljudi. Ovim predlozima se usprotivio tužilac Saša Drecun, a sudija Ganić je rekao da je sudsko veće te predloge odbilo.

Branilac policajca Zorana Baštovanovića, advokat Stevan Sinđelić, u potpunosti je osporio krivična dela koja se Baštovanoviću stavljaju na teret. On je, između ostalog, osporio vreme izvršenja krivičnog dela ističući da optužnica obuhvata period od 2016, a da se njegovom klijentu na teret stavlja krivično delo počinjeno 2019. godine. 

On tvrdi i da je nejasan deo optužnice, koji se odnosi na utvrđivanje vremena kad je nastala organizovana kriminalna grupa. Negirao je i da Predrag Koluvija podelio telefone marke Blekberi na kojima je bila instalirana aplikacija Razgovor, preko koje je, kako se navodi u optužnici, vođena konspirativna prepiska između članova organizovane kriminalne grupe. 

“To jednostavno nije tačno. Baštovanović nije od Koluvije dobio nikakav telefon, niti je u komunikaciji učestvovao.”

Advokat Sinđelić tvrdi da tužilac na osnovu samo jednog Baštovanovićevog boravka na Jovanjici, pokušava da dokaže krivično delo koje se okrivljenom stavlja na teret, odnosno da je obezbeđivao Jovanjicu po naređenju Predraga Koluvije.

Sinđelić ne negira da je Baštovanović boravio na Jovanjici u noći između 9. i 10. novembra 2019. godine, ali smatra da to ne može da bude dokaz da je pripadnik organizovane kriminalne grupe. 

Iznoseći dokazne predloge advokat Sinđelić je rekao da se protivi, kao i njegove prethodne kolege, čitanju zapisnika sa saslušanja svedoka i optuženih koji su svoj iskaz dali tokom glavnog pretresa u predmetu Jovanjica 1, već predlaže da se u nastavku postupka svi saslušaju u sudu, kako bi mogla da im se postave pitanja. 

On je doveo u pitanje prepisku u aplikaciji Razgovor gde su dvojica okrivljenih, prema navodima optužnice, pomenula Baštovanovića. Advokat kaže da razgovor dve osobe o trećoj ne dokazuje da je ta treća osoba uključena u izvršenje krivičnog dela. 

Srzentić osporava navode iz optužnice da je prema evidencijama sa baznih stanica Baštovanović 25. juna 2019. i 31. jula 2019. nalazio u Staroj Pazovi, gde je imanje Jovanjica. Advokat tvrdi da je Baštovanović 24. i 25. juna sa svojim kolegom Nikolom Vuksanovićem boravio na seminaru u Novom Sadu. Zbog toga je predložio da sud pribavi izveštaje koji bi potvrdili ove njegove navode – da se od Puteva Srbije pribave podaci kada su i kojim vozilom putovali i koje je vozilo prošlo kroz naplatnu rampu, kao i da se sasluša njegov kolega Nikola Vuksanović. Za 31. jul tvrdi da on tog dana učestvovao u policijskoj akciji “Kanister”. Zatražio je da se saslušaju njegove kolege iz odeljenja za borbu protiv korupcije, koje su, takođe, učestvovale u toj akciji. 

“Reč je o Kafkijanskom postupku. Ovde se sudi čoveku na pravdi Boga”, zaključio je Sinđelić svoje uvodno izlaganje. 

Odbrana Tofilovića tvrdi da je postao kolateralna šteta rata u policiji

Advokat Nemanja Srzentić, branilac okrivljenog Miloša Tofilovića, takođe se pridružio svim predlozima koje su ranije iznele njegove kolege, i rekao da ostaje pri svojim predlozima koje je izneo na ročištu u maju prošle godine. Negirao je krivična dela koja se Tofiloviću stavljaju na teret. Srzentić je rekao da se protivi čitanju dokaza i iskaza datih tokom postupka Jovanjica 1.

“Tužilac tvrdi da se dokazi za Jovanjicu 2 nalaze u predmetu za Jovanjicu 1.  Čemu onda služi sudski postupak u kom okrivljeni nisu učestvovali”, rekao je Srzetić čiji je branjenik Tofilović obuhvaćen samo optužnicom Jovanjica 2.

Miloš Tofilović je upravljao vozilom u kom je bio sa Koluvijom 13. novembra 2019. godine kada su ih na auto-putu u pravcu ka Nišu zaustavili pripadnici IV odeljenja beogradske policije, na čijem je čelu tada bio inspektor Slobodan Milenković.

Srzentić je kazao da će izneti neke nove detalje koji će šokirati, jer se radi o “nameštaljkama kojima je trebalo direkreditovani Tofilovića” kao jedinog svedoka onoga što se dešavalo prilikom hapšenja Predraga Koluvije u novembra 2019. Osim što je rekao da su o njemu mediji izveštali u lošem kontekstu, što nije bilo dovoljno, “već su interesne grupe podmetnule njegove DNK tragove na heroinu” zaplenjenom prilikom policijske akcije u februaru 2021.  On je rekao da mu je DNK tragove podmetnula policija uz pomoć Nacionalnog centra za kriminalističku forenziku MUP-a Srbije. Naime, 2. februara 2021. u međunarodnoj akciji u kojoj su učestvovali američka agencija DEA, i srpska i bugarska policija i tužilaštvo, zaplenjena su 22 kilograma heroina. 

Kao argument za njegove tvrde da se radi o nameštaljci, Srzentić je rekao da je Tofilović 17. septembra 2020. godine pušten iz pritvora zbog slučaja Jovanjica, a da je prema navodima iz optužbi za šverc heroina, već sutradan počinio novo krivično delo. “On je navodno već u 9,30 ujutru otišao u Niš, izmerio heroin i predao ga. Ko bi to uradio, nelogično je”, rekao je branilac.

Advokat je dodao i da je Tofilović oslobođen svih optužbi u predmetu za heroin. On je sudu predložio da pribavi spise tog predmeta i pridruži ih predmetu Jovanjica. 

On je predložio i da se pribavi izvod iz matične knjige rođenih Miloša Tofilovića iz kog će se videti da su on i okrivljeni policajac Milan Kendija rođaci, i da je zbog toga Tofilović moguća kolateralna šteta sukoba Kendije sa kriminalnim krugovima. 

Srzentić je predložio da se pročitaju svi članci objavljeni u medijima u kojima je “satanizovan njegov klijent” i diskreditovan kao jedini svedok hapšenja Predraga Koluvije. On je rekao i da su tvrdnje tužioca Saše Drecuna tokom njegovog uvodnog izlaganja takođe jedan vid medijske kampanje “za postupak koji će izgubiti”.

“Tužilaštvo ponavlja kao mantru da odbrana odugovlači postupak, a on je taj koji odugovlači jer je spojio predmete, a Jovanjica 1 bi do sada već bila završena”, rekao je Srzentić. 

Bezbednjak ili građevinac: Odbrana tvrdi da je Milinković bio građevinac

Aleksandar Đurković, branilac okrivljenog Slaviše Milinkovića, koji je prema optužnici imao zadatak da stupa u kontakt sa licima koja su procesuirana zbog krivičnih dela u vezi sa drogom proizvedenom na Jovanjici, takođe je podržao sve predloge svojih kolega. 

Rekao je da ne želi da ih ponavlja, ali da ima potrebu da javnost čuje kako ovaj proces izgleda iz ugla Slaviše Milinkovića.   

On je govorio o tome kako su na pojedine svedoke navodno vršeni pritisci da optuže Predraga Koluviju kao i njegovog branjenika Slavišu Milinkovića. Kazao je i da bi bilo dobro da je iz ovog postupka izuzet tužilac Saša Drecun i da je određen novi, koji bi “sanirao štetu koju je Drecun naneo postupku”. 

Advokat Đurković je rekao da je okrivljeni Milinković boravio na Jovanjici, gde je izvodio građevinske radove. Nakon hapšenja Koluvije, na Jovanjici su zaplenjene Milinkovićeve građevinske mašine. On je kasnije tražio da mu te mašine vrate, kako bi mogao da nastavi svoj građevinski posao.  

“U optužnici piše da je Milinković svojevrsni bezbednjak Jovanjice koji je imao zadatak da stupa u kontakt i ubeđuje lica koja su pala sa opojnom drogom, a on se u stvari bavi građevinarstvom”, tvrdi advokat i zaključuje da nema dokaza ni za jedan razgovor Milinkovića sa članovima organizovane kriminalne grupe, i da postoji samo jedna poruka gde se vidi da su oni razgovarali isključivo o građevinskim poslovima.   

Tužilac Drecun: Odbrana satanizuje tužilaštvo

Tužilac Saša Drecun rekao je da se protivi predlozima obrane da se ponovo ispituju svedoci, jer bi to još više usporilo postupak. Takođe se protivio predlogu advokata Sinđelića da se pribavljaju izveštaju o navodima da je Baštovanović bio na službenom putu u Novom Sadu 25. i 24. juna 2019. kao i da se protivi proveranjaju njegovog učešća u akciji “Kanister” 31. jula 2019.  Razlog za to je prost, navodi Drecun – signali mobilnih aparata koje je koristio Baštovanović su precizno utvrdili gde se  Baštovanović tada nalazio – odnosno da se nalazio na Jovanjici. 

Drecun se usprotivio predlogu da se pribave spisi predmeta u vezi sa optužbama o učešću u švercu heroina za koji je Tofilović oslobođen optužbi, jer taj postupak nema nikakve veze sa postupkom Jovanjica.

Tužilac je rekao da ne može da se pokloni stručna vera advokatu Srzentiću koji je apostrofirao imena veštaka koji su navodno poturali dokaze Tofiloviću u drugom predmetu.  On je dodao da su biloško-toksikološka veštačenja u predmetu Jovanjica rađena su na tri mesta, u tri različite laboratorije – u Nacionalnom centru za kriminalističku forenziku, u laboratoriji u Nišu i na Biološkom fakultetu u Beogradu.

Drecun je rekao da obrana satanizuje organe gonjenja i da je jasno zašto se napadaju krunski dokazi.

“Prisustvujemo blasfemiji da tužilaštvo sarađuje sa medijima, da je optužnica data medijima, pre nego što je dostavljena stranama u postupku”, rekao je tužilac i dodao da se protivi predlogu da se u spise predmeta uvrste medijski članci o Jovanjici, kao i sudske odluke koje se odnose na druge predmete.  

Odbrana tvdi da je spajanje predmeta zakočilo suđenje

Predmeti Jovanjica 1 i Jovanjica 2 spojeni su u jedan proces u julu 2023. godine. Nakon spajanja, suđenje u postupku Jovanjica 1 je zastalo, jer je bilo potrebno da se suđenje u predmetu Jovanjica 2, koje je tek završilo pripremnu fazu u maju iste godine, uskladi sa naprednijom fazom izvođenja dokaza u predmetu Jovanjica 1. U prvom predmetu optuženi su Predrag Koluvija i devet zaposlenih na imanju Jovanjica, dok su u drugom predmetu, pored Koluvije, optuženi pripadnici policije, BIA i VOA, koje tužilaštvo tereti da su čuvali imanje i dostavljali poverljive informacije.

Na poslednjem ročištu održanom u decembru prošle godine, advokati optuženih tokom uvodnih izlaganja osporavali su zakonitost dokaza prikupljenih putem aplikacije Razgovor, za koju optužnica tvrdi da su je koristili članovi organizovane kriminalne grupe. Tražili su i saslušanje svedoka, uključujući bivšeg v.d. direktora BIA Tomislava Radovanovića i Dragomira Petronijevića, za koga su mediji ranije tvrdili da je član SNS-a i gradskog veća, kao i da se u šifrarniku aplikacije Razgovor krio iza kodnog imena Štrumf.

Advokat Jugoslav Tintor, branilac policajca Radovana Bojovića, izneo je tvrdnje da istraga Jovanjica nije sprovedena do kraja, navodeći da su predstavnici Tužilaštva, BIA i MUP-a na “koordinacionom sastanku” odlučili o granicama istrage i dostupnim podacima.

Na prethodnim ročištima tokom uvodnih izlaganja, odbrana je zatražila saslušanje brojnih svedoka, uključujući ministra odbrane Bratislava Gašića, koji je u vreme otkrivanja Jovanjice bio direktor BIA, zbog navodnih veza sa Koluvijom koje su spominjane u iskazima. Takođe, advokati su zahtevali da svi svedoci saslušani tokom istrage, ponove iskaze pred sudom, umesto da se čitaju zapisnici sa salušanja.

Odbrana je osporavala zakonitost dokaza prikupljenih putem aplikacije Razgovor, tvrdeći i da je sadržaj prepiski optuženih mogao biti izmenjen. Tražili su i izdvajanje veštačenja biljaka, kao i dokaza prikupljenih tokom policijske akcije 19. novembra 2019. godine, jer smatraju da su pribavljeni nezakonito.

Advokati su dodatno zahtevali da se droga zaplenjena na Jovanjici fizički donese u sudnicu radi provere ili da se omogući poseta mestu gde se sada čuva. Pored toga, izneli su tvrdnje o falsifikovanom ovlašćenju VOA koje je Koluvija navodno koristio, koje je deo optužnice.

Tužilac Saša Drecun je, predviđajući ovakve poteze odbrane, predložio ponovno saslušanje ključnih svedoka iz IV odeljenje beogradske policije – Slobodan Milenković, koji je kao tadašnji načelnik tog odeljenja, predvodio policijsku akciju na Jovanjici 13. novembra 2019. godine, Dušan Mitić i Bratislav Okošanović – kako bi objasnili način na koji su ispunjeni formalni preduslovi za pretres imanja Jovanjica. 

Policijska akcija, sprovedena 13. novembra 2019. godine, otkrila je preko 66.000 biljaka kanabisa i 660 kilograma osušenog materijala. Svedoci te akcije, poput inspektora Slobodana Milenkovića i Dušana Mitića, zbog pretnji su pod zaštitom SAJ-a.

Suđenje se nastavlja 8. maja, 27. i 29 maja ove godine.

Napomena: Suđenje u ovom slučaju je i dalje u toku. Krivica se utvrđuje pravosnažnom presudom. Novinar, glavni urednik i izdavač ne odgovaraju za štetu ako je informacija verno preneta iz sudskog postupka i ukoliko je novinar postupao sa dužnom novinarskom pažnjom.