S obzirom na to da današnjem pretresu nisu pristupili okrivljeni Snežana Đurđić i Safet Feković, kao i advokat jednog od okrviljenih, sutkinja Ivana Ramić je konstatovala da ne postoje procesne pretpostavke da se održi ročište na kom je trebalo da okrivljeni ponovo iznesu svoju odbranu.
Đurđić i Feković se nisu pojavili, kako su rekli njihovi advokati, zbog zdravstvenih razloga, a sutkinja je naložila da u roku od osam dana dostave lekarski izveštaj sudu.
Trinaestoro okrivljenih danas je trebalo da se drugi put od početka sudskog procesa izjasne po optužbama za zloupotrebu položaja i pranje novca preko fantomskih firmi, među kojima je i Asomakum, koji je osnovan na ime navodnog fiktivnog vlasnika Andreja Vučića, brata Aleksandra Vučića.
Narednih nedelja navršava se decenija otkako je slučaj Asomakum izbio u javnost, ali i dalje luta kroz lavirint srpskog pravosuđa. Do hapšenja optuženih došlo je, nakon što je tadašnji poslanik Zoran Živković na skupštinskom zasedanju oktobra 2014. godine rekao je Andrej Vučić, brat predsednika Srbije Aleksandra Vučića, navodni vlasnik kompanije Asomakum.
Ubrzo posle toga, a četiri i po godine nakon osnivanja te firme, Andrej Vučić je podneo tužbu tražeći proglašenje ništavosti osnivačkog akta preduzeća Asomakum. Ovaj sudski proces, doduše, okončan je brzo – Andrej Vučić je ekspresno raskrstio veze sa istoimenim preduzećem, tvrdeći da je osnovano njegovom falsifikovanom ličnom kartom. Odluka o ništavosti osnivačkog akta Asomakuma potvrđena je odlukom Privrednog apelacionog suda februara 2016.
Suđenje onima koji su navodno stajali iza tog falsifikata i izvlačili novac iz budžeta preko Asomakuma, i dalje je zaglavljeno na početku, gotovo sedam i po godina nakon podizanja optužnice.
Dva advokata tražila razdvajanje postupka u predmetu Asomakum
Suđenju pred Višim sudom u Beogradu je pristupila tužiteljka Gordana Tešić, ali na ročište, pored dvoje okrivljenih i jednog advokata, nije došao državni pravobranilac. Jedan od advokata odbrane zato je upitao sudiju zbog čega se pravobranilac ne pojavljuje na suđenjima, dodajući da smatra da je njegovo prisustvo neophodno za utvrđivanje činjeničnog stanja.
Sutkinja Ramić je rekla da sud čini sve da obezbedi prisustvo svih onih čije je prisustvo obavezno da bi proces mogao da se okonča, naloživši da se pravobranilac pozove na naredno ročište i dodajući da je on bio pozivan i na prethodna.
Advokat Vladimir Beljanski, zastupnik okrivljenog Milana Mašića, zatražio je da se postupak u odnosu na njegovog klijenta razdvoji i napomenuo je da je taj zahtev upućivao i ranije, ali da je to tužilaštvo odbijalo. Beljanski je zahtev obrazložio time da je njegovom klijentu imovina oduzeta pre devet i po godina.
“U ovakvoj situaciji gde je nekom oduzeta imovina deset godina, to dovodi do ekonomskog iscrpljivanja i dovodi u pitanje egzistenciju”, rekao je Beljanski i dodao da, uprkos tome što često ne postoje procesne pretpostavke da se ročište održi, treba voditi računa o pravu na razuman rok trajanja postupka.
Sa sličnim obrazloženjem, razdvajanje postupka tražio je Aleksandar Tasić, advokat okrivljenog Slaviše Smiljića.
Tužiteljka Gordana Tešić se usprotivila predlozima za razdavajanje postupaka, a sutkinja Ramić je rekla da će predloge za izdvajanje postupaka dostaviti krivičnom vanraspravnom veću na odlučivanje.
Advokatica Tatjana Mirković, koja zastupa okrivljenog Aleksandra Jovića, zatražila je da se uredi optužnica, budući da je tokom postupka, prema jednom broju okrivljenih nastupila zastara, a da je jedan preminuo. Ona je navela da, prema postojećoj optužnici, branioci više ne znaju ko je sa kim u vezi i ko se od čega brani.
Naredno ročište zakazano je za 2. decembar.
Šta je slučaj Asomakum?
Proces Asomakum započet je u decembru 2017. godine, a zatim je suđenje u jesen prošle godine vraćeno na početak nakon što je posle penzionisanja sutkinje Vesne Božović Milošević, predmet dodeljen njenoj koleginici Ivani Ramić.
Skoro godinu dana od ponovnog otvaranja procesa, održano je tek pripremno ročište, na kom su tužilaštvo i odbrana, uz manje izmene, ostali pri ranije iznetim dokaznim predlozima.
Optužnica je potvrđena u maju 2017. godine, dve godine nakon hapšenja 18 osoba. Oni su optuženi da su izvlačili sredstva iz budžeta i prali novac preko fantomskih firmi, registrovanih uz pomoć navodno falsifikovanih ličnih karata, uključujući i ličnu kartu brata aktuelnog predsednika Srbije Andreja Vučića, na čije ime je osnovana firma Asomakum.
Zbog dužine trajanja postupka u ovom slučaju, do sada je nastupila apsolutna zastara protiv četvoro okrivljenih, jedan je preminuo, pa se na optuženičkoj klupi sada nalazi 13 osoba.
Održavanje pripremnog ročišta u prethodnom postupku, baš kao i u ponovljenom, trajalo je mesecima, jer je taj deo procesa pratio veliki broj odlaganja, najčešće zbog odsustva okrivljenih ili njihovih advokata.
Kada je suđenje konačno započelo u januaru 2020. godine, tokom skoro četiri godine koje su usledile, u ovom postupku nije mnogo urađeno, jer su i glavni pretresi često odlagani – saslušani su optuženi, dok saslušavanje svedoka nije ni započelo.
Optužnica u predmetu Asomakum opisuje niz transakcija iz 2009. i 2010. između fantomskih firmi i stvarnih preduzeća, optužujući petoricu za pranje novca. Dragoslavu Joksimoviću, Nemanji Periću i Aleksandru Joviću se dodatno stavlja na teret prevara, zbog osnivanja fantomskih preduzeća na osnovu falsifikovanih ličnih karata.
Tokom prethodnog toka postupka, u januaru 2020. godine, jedna od optuženih Snežana Đurđić je na pitanje sudije da opiše kako je izgledao predstavnik firme Asomakum koji joj se, kako je Đurđić tada rekla, 2010. godine predstavio kao „Andrija“, odgvorila:
„Pa zna se o kome se radi, kako da opisujem nekog ko je poznat javnosti“.
Napomena: Suđenje u ovom slučaju je i dalje u toku. Krivica se utvrđuje pravosnažnom presudom. Novinar, glavni urednik i izdavač ne odgovaraju za štetu ako je informacija verno preneta iz sudskog postupka i ukoliko je novinar postupao sa dužnom novinarskom pažnjom.