U nastavku suđenja u objedinjenom predmetu Jovanjica, u kom su letos spojeni procesi Jovanjica 1 i Jovanjica 2, završeno je uvodno izlaganje tužioca za organizovani kriminal i počelo uvodno izlaganje odbrane okrivljenih u optužnici Jovanjica 2, obraćanjima advokata prvookrivljenog Predraga Koluvije. 

Oni su tražili da se sasluša više svedoka, među kojima je i sadašnji ministar odbrane Bratislav Gašić, kao i da se izdvoje brojni dokazi, među kojima su mnoga veštačenja i dokazi prikupljeni iz  aplikacije Razgovor, koju su, prema navodima iz optužnice, za internu prepisku koristili okrivljeni.

Završavajaći svoje uvodno izlaganje, prethodno je tužilac Saša Drecun upravo dokaze sa ove aplikacije nazvao ključnim za dokazivanje krivice optuženih u Jovanjici 2. 

Krivično vanpretresno veće Višeg suda u Beogradu odlučilo je u julu, na predlog tužioca Saše Drecuna, da spoji predmete Jovanjica 1 i Jovanjica 2 u jedan proces.

Protiv Predraga Koluvije, suvlasnika imanja Jovanjica, vodila su se dva odvojena postupka pred Specijalnim sudom u Beogradu – u oba je optužen kao organizator kriminalne grupe koja je uzgajala marihuanu za prodaju. 

U okviru predmeta Jovanjica 1, suđenje se vodilo protiv Koluvije i još devet osoba, uglavnom zaposlenih na njegovom imanju, koji su prema optužnici uzgajali psihoaktivni kanabis, otkriven tokom policijske akcije 13. novembra 2019. godine.

U okviru predmeta Jovanjica 2, suđenje se vodilo protiv Predraga Koluvije i još osam osoba, među kojima su šestorica pripadnika policije, BIA i VOA, koje tužilaštvo tereti da se čuvali imanje na kojem je uzgajan psihoaktivni kanabis i Koluviji dostavljali poverljive informacije iz policije. 

Koluvijin advokat traži da se saslušaju svedoci iz istrage 

Aleksandar Živanović, jedan od branilaca prvookrivljenog Predraga Koluvije, osporio je da je Koluvija izvršio krivična dela koja mu se stavljaju na teret, a zatim i brojne dokaze koje je predložilo tužilaštvo za organizovani kriminal – između ostalog, i predlog tužioca Saše Drecuna da se tokom glavnog pretresa samo pročitaju iskazi koje su svedoci dali tokom istrage tužiocu za organizovani kriminal.

Živanović je rekao da su iskazi iz istrage dolazili do medija, iako su iskazi iz istrage tajni, i naveo da su mediji o tome izveštavali selektivno, čime je stvorena iskrivljena slika o ovom slučaju.

Prema rečima Koluvijinog branioca, većina svedoka sa Jovanjice je bila istraumirana prethodnim postupanjem policije, što je uticalo na kvalitet iskaza. Živanović je rekao i da je tužilac svedoke u istrazi ispitivao selektivno, postavljajući sugestivna pitanja.

„Odbrana smatra da svi svedoci treba da daju iskaz na sudu, a ne da se čitaju njihovi iskazi iz istrage, i da budu unakrsno ispitani. Tako će se ispraviti izopačeno izveštavanje medija kojima su satanizovani Predrag Koluvija i privredno društvo Jovanjica“, rekao je Živanović.

Advokat Živanović traži izdvajanje dokaza

Živanović je osporio sve dokaze koje se tiču veštačenja biljaka – način na koji su dokazi prikupljani, okolnosti pod kojima su veštačenja izvršena i metode koje su primenjivane.

Tražio je i da se izdvoje dokazi koji su na imanju Jovanjica prikupljeni 19. novembra 2019. godine, a koji su deo optužnice Jovanjica 2. Živanović je ovaj zahtev obrazložio rekavši da su dokazi prikupljani na osnovu naredbe suda, ali da je tokom pretresa imanja postupljeno suprotno naredbi, jer mu nisu prisustvovali ni optuženi, ni drugi zastupnik privrednog društva Jovanjica Aleksandar Anđić, ni tadašnji branilac.

Tokom pretresa 19. novembra, između ostalog, policija je u Koluvijinom kancelarijskom stolu na Jovanjici pronašla rešenje Vojnoobaveštajne agencije kojim se “ovlašćuje u svojstvu potpukovnika, okrivljeni Predrag Koluvija, koji je na dužnosti referenta za operativne poslove Vojnoobaveštajne agencije, da izvršava sve zadatke iz delokruga rada Vojnoobaveštajne agencije, u obavljanju propisanih poslova koji se tiču aktivnosti vezano za s. Miodraga Poznana”.

Poznan je jedan od svedoka u slučaju Jovanjica. 

U optužnici piše da je utvrđeno da je ovo ovlašćenje VOA falsifikovano.

Po završetku izlaganja Živanovića, tužilac Saša Drecun rekao da je uvodno izlaganje ovog advokata dugačko, da treba da bude sažeto i da je Živanović zapravo ispričao sve što je pričao na pripremnim ročištima od reči do reči, što je suprotno Zakoniku o krivičnom postupku.

Drecun je dodao je da ovo govori sudu jer se boji da će se „doći u istu situaciju u kojoj smo bili u fazi pripremnog ročišta“. 

„Ovo kažem da bismo obezbedili što efikasnije vođenje postupka“, rekao je Drecun.

Predsednik sudskog veća sudija Zoran Ganić na to je odgovorio da veće smatra da nema razlike između uvodnog izlaganja tužioca Drecuna i advokata Živanovića, da su postupci spojeni i da stoga branioci imaju pravo da kažu i više od onoga što bi im sudsko veće inače dozvolilo.

Živanović je rekao da je bilo nekoliko pretresa, te da je 14. novembra pronađeno ulje u fioci kancelarijskog stola Predraga Koluvije, a onda „gle čuda, 19. novembra misteriozno se pojavljuje rešenje Vojnoobaveštajne agencije kojim je Koluvija ovlašćen“ da postupa za ovu agenciju u nekim zadacima.

Živanović je rekao da zato smatra da su rešenje „iz malicioznih pobuda“ poturila lica koja su obezbeđivala Jovanjicu. On je dodao i da ovo rešenje ne sadrži sve potrebne elemente, poput pravih rešenja VOA. 

U prethodnom toku postupka, odbrana je već pokušala da iz predmeta Jovanjica 1 izdvoji dokaze prikupljene na isti način na imanju Jovanjica dan ranije, 18. novembra 2019. godine, ali su oni nakon skoro dve godine odlučivanja različitih sudskih instanci, ipak ostali u predmetu.

Kako je BIRN prethodno objavio, tužilac Saša Drecun je na jučerašnjem ročištu sudskom veću skrenuo pažnju da će verovatno biti „pokušaja onezakonjenja dokaza prikupljenih 19. novembra 2019. godine”, te predložio da se u svojstvu svedoka ponovo sasluša Dušan Mitić, policijski inspektor IV odeljenja beogradske policije za borbu protiv droga, i da se kao svedoci pozovu bivši načelnik tog odeljenja Slobodan Milenković i njihov kolega Bratislav Okošanović.

Drecun je obrazložio da će oni najbolje moći da kažu na koji način su obezbedili formalne preduslove za pretres Jovanjice tog 19. novembra 2019. godine.

Vladimir Đukanović traži saslušanje Bratislava Gašića i drugih svedoka

Koluvijin advokat Vladimir Đukanović izjavio je da se slaže sa kolegom Živanovićem i da insistira na tome da se svi dokazi izvode u sudu.

„Neke stvari koje su svedoci govorili u istrazi nisu ušle u optužnicu, jer to tužilaštvu nije odgovaralo“, rekao je Đukanović i dodao da se to posebno odnosi na saslušanje Miodraga Poznana.

Đukanović je rekao da su Poznana dan pred njegovo davanje iskaza u zatvoru, u kom je služio kaznu zbog neovlašćene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droge, posetila dva službenika SBPOK-a i da su mu rekli da će dobiti veću kaznu ako ne okrivi Koluviju. 

„Ja nisam mogao da verujem da se tako nešto može desiti, a Poznan je rekao da želi da odsluži svoju kaznu i da neće uraditi ono što mu je predloženo“, dodao je Đukanović objašnjavajući da zato traži da se svedoci saslušaju, kao i da se u sudnici puste audio zapisi njihovih izjava datih tokom istrage. 

Tužilac Drecun je, inače, na prethodnom ročištu izjavio da je Poznan pravosnažno osuđen da šest godina zatvora, jer je prevozio drogu koja je – kako je rekao – neovlašćeno proizvedena na Jovanjici, zbog čega je on i svedok u ovom sudskom procesu.

Đukanović je rekao da će odbrana tražiti i da se pred sudom sasluša predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Miki Aleksić, ponavljajući demantovane tvrdnje da je Aleksić komšija Uroša Radibratovića, policijskog službenika iz Trstenika čiji broj službene legitimacije je bio na lažnoj policijskoj legitimaciji, koju je Koluvija imao prilikom hapšenja.

Aleksić je još 2020. godine demantovao da poznaje Radibratovića, nakon što je Koluvija tokom iznošenja odbrane tvrdio da su mu podmetani dokazi, te pomenuo i legitimaciju, rekavši da navodno broj legitimacije pripada komšiji Miroslava Aleksića.

Svoj zahtev je Đukanović obrazložio tvrdnjom da se u nekom postupku koji je on sam on imao sa Aleksićem, „Aleksić hvalio da Jovanjice ne bi bilo da nije bilo njega“.

Đukanović je rekao da je saglasan sa predlogom tužilaštva da budu saslušani inspektori koji su otkrili slučaj i rukovodili policijskom akcijom na Jovanjici, ali i zatražio da se sasluša i Bratislav Gašić, sadašnji ministar odbrane, koji je u vreme otkrivanja Jovanjice bio na čelu Bezbednosno- informativne agencije, BIA.

Đukanović je rekao da traži da Gašić bude saslušan zbog navoda koje je o njegovim vezama sa Koluvijom izneo policijski inspektor Dušan Mitić. 

„Insistiram da Gašić bude saslušan, jer smatram da bi on bio dragoceni svedok“, rekao je Đukanović, a sa ovim zahtevom saglasio se Koluvijin drugi branilac Svetislav Bojić.

Dušan Mitić je tokom svedočenja u junu prošle godine izjavio da mu je Koluvija nakon hapšenja, prilikom pretresa Jovanjice, pokazivao poruke koje je razmenjivao sa Gašićem iz kojih se videla njihova bliska veza, kao i da su inspektori tražili da tužilaštvo procesuira i Gašića. On je rekao i da je Gašić vršio pritiske da se Jovanjica zataška.

Đukanović traži da se izdvoje dokazi prikupljeni putem aplikacije Razgovor i donese droga u sudnicu

Koluvijin branilac Vladimir Đukanović tražio je da se iz predmeta izuzmu svi dokazi prikupljeni putem aplikacije Razgovor, tvrdeći da je odbrana u toku glavnog pretresa po optužnici Jovanjica 1 dokazala da se “ne radi ni o kakvoj aplikaciji za tajnu komukaciju, nego o dečijoj igrački” i da “takva aplikacija može da se preuzme sa Google Stora”.

On je naveo da na toj aplikaciji nije postojao nikakav stepen enkripcije i da je sadržaj mogao da se menja, te da zato predlaže da se dokazi izdvoje iz predmeta. On je dodao da je “tužilac rekao ranije da, ako se samo jedan papir izvuče iz aplikacije Razgovor, optužnica pada”.

Đukanović je takođe insistirao da se utvrdi da li je droga, kako tužilaštvo tvrdi, zaista postojala.

“Insistiram da se droga ili ovde fizički donese da vidimo da li je ima, ili da odemo na mesto gde se ona sada čuva”, rekao je branilac Pregrada Koluvije.

Đukanović je uvodno izlaganje završio time da je saglasan da se iz predmeta izdvoje sva veštačenja.

Advokat Aleksandra Tošića: Koluvijin telefon radio i pošto mu je oduzet

Posle Vladimir Đukanovića, sa iznošenjem uvodne reči započeo je Aleksandar Popović, advokat okrivljenog pripadnika BIA Aleksandra Tošića. On je svoje izlaganje započeo komentarišući uvodno izlaganje tužioca Saše Drecuna.

“Drecunovo uvodno izlaganje je trajalo dva i po sata, a na pripremnom ročištu je o svemu tome govorio samo 20 minuta”, rekao je Popović i ocenio da je Drecunova “uvodna reč pokušaj izmeštanja postupka iz sudnice u medije i tabloide”.

“Onda se pitate zašto tužilaštvo nema vere u sistem i pokušava da izmesti suđenje? Ja to objašnjavam time da je optužnica toliko klimava”, dodao je Popović i ocenio da tužilaštvo, zbog navodne slabosti optužnice, u javnosti pokušava da prikaže Jovanjicu “kao najveću aferu u istoriji”.

Na to je predsednik sudskog veća sudija Zoran Ganić odgovorio da sudsko “veće nije podložno uticaju medija” i tražio da se nastavi “sa strukom”.

Popović je zatim rekao da je tužilaštvo kao “lajtmotiv” ponudilo aplikaciju Razgovor, navodeći su ti dokazi prikupljeni suprotno Zakoniku o krivičnom postupku. On je upitao na osnovu čega je vršen pretres elektronskih uređaja i zatim sam odgovorio da je te naredbe izdalo tužilaštvo, iako – kako je naveo – to inače može samo sud. 

“Zašto tužilaštvo izbegava ono što je imperativna zakonska odredba? Zato jer je sud tu da spreči bilo kakvu manipulaciju”, rekao je Popović.

Advokat je dalje kazao da se dokazi sa aplikacije Razgovor zapravo zasnivaju na jednom telefonu, onom koji je oduzet od Koluvije. Taj telefon nazvao je “najčudnijim telefonom”. 

“Kakav je to telefon? To je nestvarni telefon, jer je radio od 13.11.2019. do 17.12.2019, u vreme kad je bio zapečaćen. Taj telefon tokom tih 35 dana radi i prima SMS poruke, pozive, komunicira sa internetom” nabrajao je Popović.

On je rekao da se navodi da postoji mogućnost da je telefon bio povezan na izvor napajanja i zapitao kako je to bilo moguće ako je bio zapečaćen. 

Naveo je i da je Koluvijin oduzeti telefon primio poziv 15.11.2019, tri dana pošto je oduzet, u 11 sati i 8 minuta, sa trajanjem od nula sekundi, što se objašnjava time da je taj poziv mogao biti odbijen pritiskom na taster. 

“Znači, neko je odbio poziv, a taj telefon je osnova za utvrđivanje postojanja aplikacije, na osnovu čega je dalje urađeno veštačenje Nacionalnalnog centra za kriminalističku forenziku MUP-a Srbije i prikupljeni dokazi tužilaštva”, rekao je Popović. 

Sudija Zoran Ganić je naredno ročište zakazao 17. i 18. decembar ove godine, kada će svoje uvodno izlaganje završiti advokat okrivljenog Aleksandra Tošića.

Sudija Ganić je rekao i da planira da na naredna dva ročišta, ako je moguće, budu završena uvodna izlaganja branilaca okrivljenih iz premeta Jovanjica 2, a da će nakon toga sudsko veće dati mogućnost, okrivljenima iz Jovanjice 1, ukoliko to budu želeli, da dopune svoja uvodna izlaganja data na početku suđenja 2020. godine, i da će im to biti omogućeno budući da je predmet spojen.

Prethodno je sudija Ganić najavio je da će se proces, nakon spajanja predmeta Jovanjica 1 i Jovanjica 2, nastaviti čitanjem optužnice, izjašnjavanjem okrivljenih i uvodnim izlaganjima advokata odbrane, kako bi postupak Jovanjica 2 dostigao fazu u kojoj se nalazi Jovanjica 1 — fazu izvođenja dokaza, u kojoj su svedoci već saslušani. U Jovanjici 2 pripremna faza je završena tek u maju ove godine, i to nakon pune tri godine održavanja.

Akciju na Jovanjici predvodili su sada bivši načelnik IV odeljenja beogradske policije za borbu protiv droga – Slobodan Milenković i njegov kolega Dušan Mitić. Milenković i policijski inspektor Milan Isakov su 13. novembra 2019. zaustavili Predraga Koluviju zbog bahate vožnje, nakon čega je na imanju Jovanjica otkriveno preko 66.000 biljaka kanabisa i oko 660 kilograma osušenog materijala. 

Dušan Mitić je prošlog leta, u postupku Jovanjica 1, svedočio pred sudijom Ganićem, dok je policajac Milan Isakov svedočio u septembru prošle godine. Nekoliko sati nakon Isakovljevog svedočenja, Više tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je podiglo optužni predlog protiv njega i još dvojice policajaca zbog navodne zloupotrebe službenog položaja, što su okrivljeni odbacili tvrdeći da je proces protiv njih osveta za Jovanjicu.

Zbog pretnji, Milenkovića i Mitića već više od godinu dana čuva SAJ. 

Napomena: Suđenje u ovom slučaju je i dalje u toku. Krivica se utvrđuje pravosnažnom presudom. Novinar, glavni urednik i izdavač ne odgovaraju za štetu ako je informacija verno preneta iz sudskog postupka i ukoliko je novinar postupao sa dužnom novinarskom pažnjom.